Վանի Աղթամար կղզի է տեղափոխվել Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու գմբեթին տեղադրվելիք խաչը։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  այսօր՝ սեպտեմբերի 14-ին, Վանի թանգարանից հանվել է Ս. Խաչի խաչը եւ տեղափոխվել Աղթամար կղզի։
Խաչի տեղափոխման գործընթացին անձամբ մասնակցել է Վանի փոխնահանգապետ Աթայ Ուսլուն։
Գեւաշի շրջանի քայմաքամ Յուսուֆ Գունին նշել է, թե 2 օր անց Վան ժամանող ստամբուլահայ հոգեւորականները խաչը կտեղադրեն եկեղեցու դիմաց իրենց նախընտրած վայրում։ «Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարությունից ստացել ենք թույլտվությունը եւ խաչը տեղափոխեցինք կղզի։
Սակայն, տեխնիկական խնդիրների պատճառով  անհնար է խաչը տեղադրել գմբեթին»,- ասել է նա:
Մոտ 100 կիլոգրամանոց, 2,5 մետր բարձրություն եւ 1,3 մետր լայնություն ունեցող խաչը կղզում կհսկեն անվտանգության աշխատակիցները։
Նշենք, որ Վանի գործարարները խոստացել էին, թե խաչը մինչեւ պատարագ կտեղադրվի, սակայն ինչպես տեսնում ենք, դա դեռ այդպես չէ։

On September 14, the cross of Surb Khach Church was brought to Akhtamar Island from the Van Museum. Van Deputy Governor Aray Uslu himself participated in the transportation of the cross, Turkish Hurriyet daily reports
According to a local official, the Armenian clergymen in Istanbul will arrive in Van in two days and place the cross wherever they want. “Turkish Ministry of Culture and Tourism allowed the cross to be installed on the church. However, it is impossible to install the cross on the dome for technical reasons,” he said.
The 2.5 meters high and 1.3 meters wide 100-kg cross will be guarded by security officers.
Interestingly, Van businessmen promised to have the cross installed on the dome of the church before the September 19 liturgy.