Վանի Աղթամար կղզի է տեղափոխվել Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու գմբեթին տեղադրվելիք խաչը։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝  այսօր՝ սեպտեմբերի 14-ին, Վանի թանգարանից հանվել է Ս. Խաչի խաչը եւ տեղափոխվել Աղթամար կղզի։
Խաչի տեղափոխման գործընթացին անձամբ մասնակցել է Վանի փոխնահանգապետ Աթայ Ուսլուն։
Գեւաշի շրջանի քայմաքամ Յուսուֆ Գունին նշել է, թե 2 օր անց Վան ժամանող ստամբուլահայ հոգեւորականները խաչը կտեղադրեն եկեղեցու դիմաց իրենց նախընտրած վայրում։ «Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարությունից ստացել ենք թույլտվությունը եւ խաչը տեղափոխեցինք կղզի։
Սակայն, տեխնիկական խնդիրների պատճառով  անհնար է խաչը տեղադրել գմբեթին»,- ասել է նա:
Մոտ 100 կիլոգրամանոց, 2,5 մետր բարձրություն եւ 1,3 մետր լայնություն ունեցող խաչը կղզում կհսկեն անվտանգության աշխատակիցները։
Նշենք, որ Վանի գործարարները խոստացել էին, թե խաչը մինչեւ պատարագ կտեղադրվի, սակայն ինչպես տեսնում ենք, դա դեռ այդպես չէ։

На остров Ахтамар в Ване доставлен крест, который будет установлен на куполе церкви Сурб Хач острова Ахтамар.
Как передает турецкая Hurriyet, 14 сентября из Ванского музея крест был перевезен на остров Ахтамар. В процессе перевозки креста лично участвовал заместитель губернатора турецкой провинции Ван Атай Услу.
Каймакам района Геваш Юсуф Гуни отметил, что стамбульско-армянские духовные лица, которые через 2 дня прибудут в Ван, установят крест перед церковью – там, где хотят. «От Министерства культуры и туризма Турции было получено разрешение, и мы перевезли крест на остров. Однако по техническим причинам невозможно установить крест на куполе»,– сказал он.
Примерно 100-килограммовый крест высотой 2,5 м и шириной 1,3 м на острове будут охранять сотрудники безопасности.
Отметим, что бизнесмены Вана обещали, что до литургии крест будет установлен, однако этого пока не произошло.