Սալվադորի ոստիկանությունը հայտնել է, որ սկսել է՝ քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ վեց ճիզվիտ հոգեւորականների սպանության հետ առնչություն ունեցած 17 նախկին զինծառայողներին բռնելու գործողությունը:
Սպանությունները կատարվել էին 1989 թ. նոյեմբերին երկրի մայրաքաղաք Սան Սալվադորի ուսանողական ավանում, հայտնում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը:
Սպանված հինգ հոգեւորականները Իսպանիայի քաղաքացիներ են եղել: Հունվարին իսպանական դատարանի պահանջով Ինտերպոլը մեղադրյալներին կալանավորելու հրամանագիր է տրամադրել:
Սալվադորում 1979 -1992 թթ. քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում, մոտավորապես 75 հազար մարդ է զոհվել, եւս ութ հազարն էլ անհետ կորել են:

Полиция Сальвадора сообщила о начале операции по поимке 17 бывших военнослужащих, обвиняемых в причастности к убийству шести священников-иезуитов во время гражданской войны.
Убийство было совершено в университетском городке столицы страны Сан-Сальвадора в ноябре 1989 года, передает Русская служба BBC
Пять убитых священников, как сообщается, были гражданами Испании. В январе Интерпол по запросу испанского суда выдал ордер на арест обвиняемых.
В ходе гражданской войны в Сальвадоре, продолжавшейся с 1979 по 1992 год, погибли около 75 тысяч человек, еще восемь тысяч пропали без вести.