Ընտրացուցաները մաքրելու վերաբերյալ շատ կարեւոր են միջազգային մեր գործընկերների զեկույցները, մոտեցումները, բայց դրանց լուծումները դեռ պետք է գտնել։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պետաիրավական հանձնաժողովի  ղեկավար Հովհաննես Սահակյանն՝ անդրադառնալով  2015թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեի վերաբերյալ  ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի վերջնական  զեկույցին։
«Ես մեկ անգամ եւս նշում եմ, որ զեկույցում բարձրացված հարցերը  պետք է լուծվեն Ընտրական օրենսգրքի քննարկման շրջանակում, քանի որ այսօրվա օրենսդրությունը շատ բան արգելում է։ Մենք պետք է հասկանանք՝ ընտրացուցակների մաքրման որ չափանիշն ենք ընտրում։ Այն մարդկանց, որ վերջին վեց ամսվա ընթացքում  հանրապետությունում չե՞ն գտնվում, թե՞ վերջին մեկ տարին կամ մեկ ամիսը չեն գտնվում։ Եթե նրանց հանում ենք ցուցակներից ու  10-20 հազար մարդ  ընտրության օրը վերադառնում է Հայաստան, ինչպես  է ներգրավվելու ընտրության պրոցեսի մեջ։ Դա մեկ օրում կամ մեկ գրիչի շարժմամբ չես կարող լուծել»,-ասաց Հովհաննես Սահակյանը։
Հարցին, թե Հանրապետական կուսակցությունը ընտրական օրենսգրքի շրջանակներում պատրա՞ստ է հաշվի առնել զեկույցում տեղ գտած ուռճացված ցուցակները մաքրելու մտահոգությունն, Սահակյանը պատասխանեց. «Ցուցակների մաքրման հարցադրումը չի վերաբերում մահացած մարդկանց ցուցակներում գտնվելուն, այլ օրինակ, կան ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք գնացել են արտագնա աշխատանքի։ Մեր  օրենսդրությունը թույլ չի տալիս երկրում չգտնվող անձանց հանել ցուցակներից։ Հետեւաբար այս մոտեցումը քննարկման առարկա է, պետք է հասկանանաք՝ որ չափանիշն ենք ընտրում։  Այդ բոլոր հարցերը քննարկման առարկա են»։
Նշենք, որ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ փորձագիտական խմբի հանրաքվեի վերաբերյալ վերջնական զեկույցում անդրադարձ կա նաեւ ուռճացված ցուցակներին․
«Մտահոգություն է առաջացնում հնարավոր շահարկման այն փաստը, որ ընտրողների ցուցակներում ընդգրկված են արտերկրում ապրող բազմաթիվ մարդկանց անուններ, որոնք իրավասու են քվեարկել միայն այն դեպքում, եթե ֆիզիկապես գտնվեն երկրում: Քաղաքական կուսակցությունները եւ քաղաքացիական հասարակությունը վերահաստատել են իրենց վաղեմի առաջարկությունը՝ հասարակական ստուգման համար հանրությանը ներկայացնել քվեարկած անձանց ցուցակները, որը կարող է ծառայել երաշխիք՝ ընդդեմ ընտրախախտումների։ Իշխանությունների շարունակվող դժկամությունը՝ քննարկել այս եւ այլ հնարավոր երաշխիքները կանխարգելելու շահարկումները, խարխլում է հասարակության վստահությունը ընտրական գործընթացի նկատմամբ»,-նշված է զեկույցում:

В вопросе «чистки» избирательных списков очень важны доклады, подходы  наших международных коллег, но пути решения этих вопросов нужно еще найти. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам парламента Армении Ованес Саакян, комментируя окончательный доклад БДИПЧ/ОБСЕ по конституционному референдуму 6 декабря.
«Вопросы, поднятые в докладе, должны решиться в рамках обсуждения Избирательного кодекса, поскольку сегодняшнее законодательство очень многое запрещает. Мы должны понять, какой критерий выбираем при «чистке» избирательных списков. Выбираем тех людей, которые находятся за пределами страны в течение последних 6 месяцев или последнего года, а может и месяца? Если мы их снимем из списков, а в день выборов 10 – 20 тысяч людей возвратится в Армению, как же тогда мы их вовлечем в избирательный процесс? Такие вопросы не решаются за один день», - сказал Саакян.
На вопрос, готова ли правящая Республиканская партия Армении в рамках нового Избирательного кодекса учесть момент, отмеченный в докладе, по поводу «чистки» раздутых списков, Саакян ответил: «Запрос на «чистку» избирательных списков не касается наличия там имен умерших. Но есть граждане Армении, которые отправились на работу за рубеж. Наше законодательство не позволяет исключать из списков лиц, не находящихся в стране. Следовательно, этот подход является предметом обсуждения», - отметил руководитель постоянной Комиссии по государственно-правовым вопросам парламента Армении.