Անհրաժեշտ է հետեւողական ջանքեր գործադրել հայ-սերբական կապերի խորացման դրական դինամիկան պահպանելու: Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 9-ին, Սերբիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Մայա Գոյկովիչի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Կառավարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով Սերբիայի ԱԺ նախագահին՝ վարչապետը նշել է, որ հայ-սերբական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, եւ անհրաժեշտ է հետեւողական ջանքեր գործադրել երկկողմ կապերի խորացման դրական դինամիկան պահպանելու, ինչպես նաեւ տնտեսական, մշակութային, ռազմատեխնիկական եւ այլ ոլորտներում համագործակցության առկա մեծ ներուժն իրացնելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում եւ կարեւորել Հայաստանի ու Սերբիայի խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի ակտիվ աշխատանքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Մայա Գոյկովիչը եւս փաստել է, որ հայ եւ սերբ ժողովուրդներն ունեն դարավոր պատմամշակութային կապեր, որոնք անհրաժեշտ է պահպանել եւ սերտացնել: Սերբիայի ԱԺ նախագահն անհրաժեշտ է համարել երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը, ինչն էապես կնպաստի բոլոր բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցության ակտիվացմանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի եւ Սերբիայի միջեւ ներկայում ծավալվում է ինտենսիվ երկխոսություն, այդ թվում նաեւ՝ միջխորհրդարանական մակարդակով:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ: Այս առումով երկուստեք կարեւորվել են փոխադարձ այցերն ու գործարար շփումները: Հանդիպմանն արծարծվել են նաեւ միջազգային կառույցներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման խնդրին՝ վարչապետ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, բացառապես խաղաղ ճանապարհով, եւ այս ձեւաչափից դուրս հիմնախնդրի որեւէ քննարկում վնասում է խաղաղ բանակցային գործընթացին: Իր հերթին տիկին Գոյկովիչը շեշտել է, որ Սերբիան մշտապես ընդգծում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման կարեւորությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, երկխոսության եւ խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Սերբիայի ԱԺ նախագահի այցը Հայաստան նոր լիցք կհաղորդի եւ կնպաստի հայ-սերբական համագործակցության ակտիվացմանը:

Необходимо прилагать последовательные усилия для сохранения положительной динамики углубления двусторонних отношений. С таким заявлением на встрече с председателем парламента  Сербии Майей Гойкович 9 февраля выступил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства, премьер-министр отметил, что  армяно-сербская дружба  имеет вековую  историю и необходимо прилагать последовательные усилия для сохранения положительной динамики углубления  двусторонних отношений, а также для реализации большого потенциала в экономической, культурной, военно-технической и других сферах. Овик Абрамян высоко оценил роль парламентской дипломатии в деле развития двусторонних отношений. Он также отметил важность активной работы групп дружбы в парламентах Армении и Сербии.
В свою очередь, Майя Гойкович, поблагодарив за теплый прием, отметила, что существующие между двумя народами вековые культурно-исторические связи необходимо сохранить и углубить. Она также заявила о том, что необходимо развить двусторонние торгово-экономические связи, что приведет к активизации взаимовыгодного сотрудничества  во всех сферах. По словам Гойкович, сейчас между Арменией и Сербией ведется интенсивный диалог, в том числе и на межпарламентском уровне.
Собеседники также обменялись мнениями по поводу перспектив развития экономического сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах. С этой точки зрения стороны отметили важность взаимных визитов и деловых контактов. Речь шла и о вопросах сотрудничества делегаций двух стран в рамках международных организаций. Овик Абрамян отметил в этом контексте вопрос мирного урегулирования карабахского конфликта исключительно в рамках МГ ОБСЕ. По его словам, обсуждение вопроса в иных форматах только вредит мирному процессу переговоров. Гойкович при этом подчеркнула, что  Сербия постоянно говорит о необходимости мирного урегулирования конфликта в рамках МГ ОБСЕ. Абрамян выразил уверенность в том, что визит председателя парламента  Сербии в Армению станет основой для активизации армяно-сербского сотрудничества.