Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է ու միջազգային կազմակերպությունների խորհուրդները ընդունում է որպես հավասար կողմ: Այս մասին փետրվարի 11-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթի համահեղինակ Հրայր Թովմասյանը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ մոնիտորինգային հանձնաժողովի զեկույցը՝ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ:
«Հայաստանը հարգանքով է վերաբերում միջազգային կազմակերպություններին ու լսում է նրանց կարծիքը: Մենք երբեք միայն այդ կազմակերպությունների համակրանքը շահելու համար բարեփոխումներ չենք նախաձեռնում: Բարեփոխումները մեզ են պետք»,- ասել է Թովմասյանը: Նրա խոսքով, հաշվի առնելով նախորդ ընտրական գործընթացները՝ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ առաջարկները կքննարկվեն նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունման ժամանակ ու դրանք մեծ մասը լուծում կստանա:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ը հանրաքվեի ընթացքում տեղ գտած մի շարք լուրջ թերություններ էր նշել, այդ թվում ուռճացած ընտրացուցակները:

YEREVAN. – Armenia is a sovereign state, and it accepts the advice by international organizations as an equal party.
National Assembly Chief of Staff-Secretary General Hrayr Tovmasyan, who is also co-author of the constitutional reform package of the country, on Thursday told the aforementioned to reporters.
He noted this commenting on the recent Organization for Security and Co-operation in Europe Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) monitoring mission report on the constitutional referendum, which was conducted in Armenia on December 6, 2015.
“Armenia respects the international organizations, and listens to their views,” Tovmasyan said. “[But] we [i.e. Armenia] never undertake reforms just to win the liking of these organizations; we need the reforms.”
In his words, considering the previous elections in Armenia, the OSCE/ODIHR recommendations will be discussed during the adoption of the new Electoral Code of the country, and most of the respective shortcomings will be resolved.
The OSCE/ODIHR report had pointed to several major irregularities during the abovementioned referendum on constitutional amendments.