Հայաստանը ինքնիշխան պետություն է ու միջազգային կազմակերպությունների խորհուրդները ընդունում է որպես հավասար կողմ: Այս մասին փետրվարի 11-ին Կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար, սահմանադրական բարեփոխումների փաթեթի համահեղինակ Հրայր Թովմասյանը՝ մեկնաբանելով ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ մոնիտորինգային հանձնաժողովի զեկույցը՝ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ին անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի վերաբերյալ:
«Հայաստանը հարգանքով է վերաբերում միջազգային կազմակերպություններին ու լսում է նրանց կարծիքը: Մենք երբեք միայն այդ կազմակերպությունների համակրանքը շահելու համար բարեփոխումներ չենք նախաձեռնում: Բարեփոխումները մեզ են պետք»,- ասել է Թովմասյանը: Նրա խոսքով, հաշվի առնելով նախորդ ընտրական գործընթացները՝ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ առաջարկները կքննարկվեն նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունման ժամանակ ու դրանք մեծ մասը լուծում կստանա:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ը հանրաքվեի ընթացքում տեղ գտած մի շարք լուրջ թերություններ էր նշել, այդ թվում ուռճացած ընտրացուցակները:

Армения – суверенное государство, и рекомендации международных организаций принимает как равная сторона. Об этом заявил журналистам 11 февраля, после заседания Правительства, начальник аппарата парламента Армении, один из авторов пакета конституционных реформ Грайр Товмасян, комментируя доклад мониторинговой комиссии БДИПЧ/ОБСЕ по конституционному референдуму 6 декабря 2015 года.
«Армения с уважением относится к выводам международных организаций и прислушивается к ним. Мы никогда не проводим реформы только для того, чтобы заслужить симпатию этих организаций. Реформы нужны нам», - сказал Товмасян. По его словам,   предложения БДИПЧ/ОБСЕ с учётом предыдущих избирательных процессов, будут обсуждены при принятии нового Избирательного  кодекса, и их большая часть должна найти решение.
Отметим, что  БДИПЧ/ОБСЕ указала на ряд серьезных недочетов в ходе референдума, в том числе раздутость списков избирателей.