ՌԴ կառավարությանն է ներկայացվել ռուս-թուրքական այն պայմանագրերի ցանկը, որոնք պատժամիջոցների տակ չեն ընկնում: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Լիխաչեւը:
Նրա խոսքով, հարյուրավոր ընկերությունների ցանկում է նաեւ «Խնայբանկի» հայտը:
Ռուսաստանը կարող է նվազեցնել մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքների ներկրման մաքսատուրքերը, որոնք չեն արտադրում ռուսական ընկերությունները, նշել է Լիխաչեւը:
«Իրանը մեզ խնդրել է, եւ մենք մի շարք մաքսատուրքեր, երեւի կնվազեցնենք, բայց ոչ թե միայն Իրանի համար, այլ ընդհանրապես»,-ասել է նա:
2015-ին Ռուսաստանից արտահանումը նվազել է 30,8 տոկոսով (դոլարով արտահայտված), իսկ ֆիզիկական ծավալներով աճել է 4,9 տոկոսով, նշել է Լիխաչեւը:

The list of Russian-Turkish agreements, and which do not fall under the sanctions, has been submitted to the Russian government.
First Deputy Minister of Economic Development of Russia, Alexey Likhachev, told the aforementioned to TASS news agency of the country.
In his words, there are hundreds of companies in this list.
Likhachev noted that Russia could reduce the import customs duties for several agricultural products which the Russian companies do not produce.
“Iran has asked us, and we probably will reduce a number of customs duties,” he said. “But not only for Iran, but in general.”
The official added that in 2015, exports from Russia dropped by 30.8 percent—in dollars—, but increased by 4.9 percent, in physical volume.