Ուկրաինայի խորհրդարանի մի շարք խմբակցությունների պատգամավորներ միացել են Հայ ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման մասին Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավոր Վիտալի Բարվինենկոյի օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Genocide.org.ua-ին, նախագծին միացել են Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավորներ Վադիմ Նովինսկին («Ընդդիմադիր բլոկ»), Ալեքսանդր Պրեսմանը («Վերածնունդ» կուսակցություն» պատգամավորական խմբի անդամ), Դավիթ Մակարյանը («Պյոտր Պորոշենկոյի բլոկ»), ինչպես նաեւ «Ժողովրդական ճակատ» խմբակցությունից Նիկոլայ Կնյաժիցկին, Իրինա Եֆրեմովան, Իգոր Բրիչենկոն,Անատոլի Դիրիվը, Գենադի Կրիվոշեյան, Ալեքսանդր Կիրշը, Իգոր Կոտվիցկին, Վադիմ Պիդբերեզնյակը, Վալերի Լունչենկոն:
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հունիսի 6-ին Ուկրաինայի Գերագույն ռադա էր ներկայացվել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշման նախագիծը: Թիվ 2254 օրիագծի նախաձեռնողներն են Ուկրաինայի ժողովրդական պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն ու Արսեն Ավակովը:

Народные депутаты Украины из ряда фракций присоединились к законодательной инициативе народного депутата Украины Виталия Барвиненко о Признании геноцида армянского народа.
Как сообщили Genocide.org.ua, к проекту постановления о признании Геноцида армянского народа (регистр.№ 2530 от 03.04.2015) присоединились народные депутаты Украины Вадим Новинский («Оппозиционный блок»), Александр Пресман (Член депутатской группы «Партия «Возрождение»), Давид Макарян («Блок Петра Порошенко»), из фракции «Народный фронт»  - Николай Княжицкий, Ирина Ефремова, Игорь Бриченко, Анатолий Дырив, Геннадий Кривошея, Александр Кирш, Игорь Котвицкий, Вадим Пидберезняк, Валерий Лунчекно.
Напомним, 6 июня 2013 года в Верховной Раде Украины был зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г. Инициаторами законопроекта №2254а выступили народные депутаты Украины Вилен Шатворян и Арсен Аваков.