Միգրացիոն հոսքերը զսպելու շուրջ Ավստրիայի ծրագիրը հակասում է եվրոպական կանոններին, ինչպես նաեւ պատմության ընթացքին, տրամաբանությանը, ապագային: Reuters-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին:
Ըստ Gazeta-ի, նա նաեւ տվյալներ է ներկայացրել, որոնք ցույց են տալիս, որ Միջերկրական ծովով Իտալիա հասած միգրանտների թիվն այս տարի, 2014 եւ 2015 թվականների համեմատ, նվազել է: Ռենցիի խոսքով, դա վկայում է Եվրոպա ուղղվող միգրանտների թվի ավելացման մասին տարատեսակ տագնապալից հայտարարությունների չափազանցման մասին:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ավստրիայի իշխանությունները ծրագրում են 400 մետրանոց պատնեշ կառուցել Իտալիայի հետ սահմանին՝ Բրեներ սահմանային լեռնանցքի շրջանում:

План Австрии по сдерживанию миграционных потоков является беззастенчивым против европейских правил, а также против хода истории, против логики и против будущего. Об этом заявил премьер-министр Италии Маттео Ренци, сообщает Reuters.
Также Ренци привел данные, показывающие, что число мигрантов, достигающих Италии через Средиземное море, в этом году, по сравнению с 2014 и 2015 годами, снизилось. По его словам, это свидетельствует о преувеличении различных тревожных заявлений об увеличении мигрантов, направляющихся в Европу, передает Gazeta.
Ранее сообщалось, что власти Австрии планируют построить 400-метровый забор на границе с Италией в районе пограничного перевала Бреннер.