Հայաստանը 10 մլն եվրոյի դրամաշնորհ կստանա Վրաստանի հետ էլեկտրաէներգետիկ միջանցքի ծրագրի համար: Համապատասխան համաձայնագիրը ապրիլի  28-ին արժանացել է կառավարության հավանությանը:
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը հայտնել է, որ միջոցները կհատկացվեն «Կովկասի էլեկտրահաղորդման ցանցեր 1» ծրագրի իրականացման համար: Դրամաշնորհը կտրամադրվի Եվրոպական հարեւանության ներդրումային գործիքի միջոցով: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը  105,2 մլն եվրո է:
Ծրագիրը ենթադրում է 400-կՎ ԷՀԳ-ի կառուցում Հրազդան քաղաքից մինչեւ Վրաստանին սահմանակից Այրում կայարան: Կկառուցվի նաեւ ենթակայան 220/400/500 կՎ լարումով, ինչպես նաեւ մշտական հոսանքի ներդիր, որը Հայաստանի եւ Վրաստանի էլեկտրահամակարգերին հնարավորություն կտա աշխատել ասինխրոն ռեժիմում: Այդտեղից 500 կՎ գիծը կուղղվի Վրաստան:
Նախագծի հիմնական դոնոր կդառնա Զարգացման գերմանական բանկը  (KfW), որը 85,2 մլն եվրո կհատկացնի: Եվս 10-ական մլն կկազմեն վերոհիշյալ դրամաշնորհը, ինչպես նաեւ Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկը: Նախագծի իրականացման արդյունքում երկու երկրի էներգահամակարգերի միջեւ էներգիայի փոխանցման թողունակությունը կմեծանա մոտավորապես  3 անգամ:

Армения получит грант в 10 млн. евро на программу электроэнергетического коридора с Грузией. Соответствующее соглашение  одобрено на заседании Правительства 28 апреля.
Как заявил министр финансов Армении Гагик Хачатрян, средства будут выданы для реализации программы «Сеть электропередач Кавказа 1». Грант будет выдан в рамках инвестиционного инструмента Европейского соседства. А общая стоимость программы составляет 105,2 млн. евро.
Программа предполагает строительство 400-кВ ЛЭП  от города Раздан до посёлка Айрум на границе с Грузией. Там же будет построена подстанция напряжением 220/400/500 кВ, а также вставка постоянного тока, которая позволит энергосистемам Армении и Грузии работать в асинхронном режиме. Оттуда линия в 500 кВ будет уходить в Грузию.
Основным донором проекта станет Германский банк развития (KfW, который выдаст 85,2 млн. евро). Ещё по 10 млн. составят указанный грант, а также кредит от Европейского инвестиционного банка. В результате реализации проекта пропускная способность для перетоков между энергосистемами двух стран увеличится примерно в 3 раза.