Քիչ առաջ Ազգային ժողովում ընդունվեց Ընտրական օրենսգրքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ: Նախագծին կողմ քվեարկեց 98, դեմ՝ 9 եւ ձեռնպահ 5 պատգամավոր:
NEWS.am-ի թղթակիցը հայտնում է, որ քվեարկության ժամանակ միջադեպ գրանցվեց:
Քվեարկությունից առաջ ընդդիմադիր պատգամավորները վարման կարգով ձայն էին խնդրում, սակայն ԱԺ նախագահն ասաց, որ միայն քվեարկությունից հետո ձայն կտա եւ հայտարարեց քվեարկության մասին:
Քվեարկությունից հետո ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Զուրաբյանը հայտարարեց. «Այս քվեարկությունը տեղի ունեցավ կանոնակարգի կոպտագույն խախտումներով, թույլ չտրվեց վարման կարգով մարդիկ խոսեն։ Սա արդեն ցույց է տալիս, որ սա լեգիտիմ օրենք չի կարող համարվել։ Տարրական պահանջները խախտում եք, ինչո՞ւ եք հենց սկզբից ռումբ դնում ընտրական օրենսգրքի տակ»: Նա նաեւ նշեց, որ մտադիր էր 20 րոպե ընդմիջում խնդրել:
Ի պատասխան  Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ 20 րոպե վերցնելու պատգամավորների իրավունքը վարման կարգի հետ կապ չունի եւ ոչ մեկը նման առաջարկով հանդես չի եկել:
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն էլ հավելեց, որ ոչ մի կանոնակարգ–օրենք չի խախտվել՝ վկայակոչելով «ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի» 56 հոդվածի առաջին կետը, որտեղ ասվում է, կարող են խոսել քվեարկությունից առաջ եւ հետո: «98 հոգի տեսախցիկների առաջ օրը ցերեկով կողմ է քվեարկել, ի՞նչ խախտում, էս ինչ խաբար ա, չեմ հասկանում»,-ասաց նա:
Նշենք, որ Ընտրական օրենսգրքի նախագծին դեմ են քվեարկել ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանը, Հրանտ Բագրատյանը, Լեւոն Զուրաբյանը, Արամ Մանուկյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը, անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, ԲՀԿ պատգամավորներ Վարդան Օսկանյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը, «Ժառանգությունից»՝ Զարուհի Փոստանջյանը: Ի դեպ ՀԱԿ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը կողմ է քվեարկել։
Ձեռնպահ են քվեարկել Թեւան Պողոսյանը, Էլինար Վարդանյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, իսկ ՕԵԿ-ը չի մասնակցել քվեարկությանը:

Парламент Армении 28 апреля в 1-ом чтении принял проект нового Избирательного кодекса. Проект был одобрен 98 голосами «за», при 9 «против» и 5 воздержавшихся, передает парламентский корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
Председатель парламента Галуст Саакян отказался дать слово перед голосованием депутатам от оппозиции. Уже после голосования глава фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян заявил, что власти Армении изначально заложили бомбу под новый Избирательный кодекс тем, что грубо нарушили Регламент парламента и не дали депутатам выступить.
В свою очередь, вице-спикер Эрмине Нагдалян заявила, что слово можно давать до и после голосования, поэтому регламент нарушен не был. «Против» проголосовали депутаты от Армянского национального конгресса Никол Пашинян, Грант Багратян, Левон Зурабян, Арам Манукян, Степан Демирчян, Гагик Джангирян. Седьмой член фракции, Людмила Саркисян, проголосовала «за». «Против» проголосовали также независимый депутат Эдмон Марукян, депутаты от партии  «Процветающая Армения» Вардан Осканян и Тигран Уриханян, депутат от «Наследия» Заруи Постанджян.
Воздержались депутат фракции «Наследие» Теван Погосян, депутаты от «ПА» Элинар Варданян, Наира Зограбян. «Оринац еркир» не приняла участие в голосовании.
По проекту нового Избирательного кодекса парламентские выборы – единственные прямые общегосударственные. Они станут проводиться исключительно по пропорциональной избирательной системе (по партийным спискам). Если ни одна сила на парламентских выборах не набирает абсолютного большинства и если не удается в течение трех дней сформировать коалицию, то, по аналогии с президентскими выборами, проводится 2-ой тур между двумя партиями-лидерами. Причем попавшие в парламент после 1-го этапа силы могут объединиться в коалиции вокруг занявших первые 2 места. Победитель выборов, будь то по итогам 1-го или 2-го тура, получает гарантированное большинство в 54% мандатов (набирая между 50% и 54%, получает дополнительные мандаты), но не может иметь более 2/3 мандатов (в этом случае дораздача мандатов проводится уже для оппозиции). Кроме того, предусмотрены гарантированные места для национальных меньшинств (первых 4 по численности согласно  последней переписи населения).