Հայ ազգային կոնգրեսը իր ընդդիմախոսներին բավականություն չի պատճառի ու չի խոսի հայրենիքի պարտության մասին: Այս մասին ապրիլի 29-ին ԱԺ ավանդական ճեպազրույցների ընթացքում ասել է ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով, հայրենիքի վրա էքզիստենցիալ վտանգ է կախվել: «Ինքնին մեր գոյությունն է հիմա վտանգված: Եվ հիմա համերաշխությունը պետք է ավելի քան երբեւէ: Եթե կարծում եք, որ բոլշեւիկների նման, Լենինի նման պիտի հայտարարեինք սեփական հայրենիքի պարտության կարգախոսը, այդ հաճույքը մենք ձեզ չենք նվիրի»,- ասել է Զուրաբյանը:
Նրա խոսքով ներկա պայմաններում կարեւոր է նաեւ ընդդիմության ներքին համախմբումը: Ներկա ընդդիմությունը քննադատում է միայն իշխանությանը՝ հրաժարվելով ներքին տարակարծություններից: «Բայց նրանք միասին էլ իշխանությանը պետք է չափավոր քննադատեն՝ հաշվի առնելով ներկա վտանգները»,-հավելել է նախկին արմատական ընդդիմադիրը։

Армянский национальный конгресс не подарит удовольствия своим оппонентам и не станет говорить о поражении родины. Об этом заявил на традиционных брифингах в Национальном Собрании 29 апреля глава парламентской фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
«Над нашей родиной нависла, я бы сказал, экзистенциальная опасность. Само наше существование под угрозой. И сейчас единение нужно больше, чем когда-либо. Не ждите от нас, что мы заявим о поражении своей родины. Мы не подарим недоброжелателям такого удовольствия», - сказал Зурабян.
По его словам, в теперешних условиях важна и консолидация внутри оппозиции. Настоящая оппозиция критикует только власть, отказываясь от внутренней грызни. «Но и вместе они должны критиковать власть умеренно, исходя из опасностей сегодняшнего дня», - добавил бывший радикальный оппозиционер.