Հոնդուրասում հատուկ հանձնաժողովը պաշտոններից ազատել է ոստիկանության 47 բարձրաստիճան աշխատակիցներից 27-ին, ինչը պայմանավորված է աղմկահարույց սպանություններին իրավապահ մարմինների ղեկավարության հնարավոր մասնակցության շուրջ բորբոքված սկանդալով, հայտնում է «Ռոյթերը»:
Մեղադրական կողմը համարում է, որ պաշտոնանկ արված ոստիկաններից չորսը կարող են առնչություն ունենալ երկրի հակաթմրանյութային ուժերի ղեկավար Արիստիդես Գոնսալեսի սպանությանը:
Ապրիլի կեսերին Հոնդուրասի նախագահ Խուան Օռլանդո Էրնանդեսն ընդունել է նաեւ ներքին գործերի նախարար Արտուրո Կորալեսի հրաժարականը: Այս հրաժարականը նույնպես կարող է կապ ունենալ սկանդալի հետ: Տեղական լրատվամիջոցների տեղեկություններով, 2009-2014 թթ. ժամանակահատվածում անվտանգության նախարարությունների բոլոր ղեկավարները, այդ թվում Կորաալեսը, որը այդ ժամանակ զբաղեցնում էր այդ պաշտոնը, տեղեկություններ են ունեցել սպանությունների մասին, բայց դրանք չեն հայտնել քննչական մարմիններին: Սպանվել էին մասնավորապես երկրի հակաթմրադեղային ուժերի ղեկավար Արիստադես Գոնսալեսը ու դատախազ Օռլանդո Չավեսը:

Специальная комиссия отстранила от должности 27 из 47 высокопоставленных сотрудников полиции Гондураса на фоне скандала вокруг возможной причастности руководства правоохранительных органов к громким убийствам, сообщает РИА Новости  со ссылкой на агентство Рейтер.
Обвинение считает, что четверо из вышедших в отставку полицейских могут быть замешаны в убийстве главы антинаркотических сил страны Аристидеса Гонсалеса.
«Это шаг к реструктуризации и чистке рядов, которые необходимы, чтобы обелить имя полиции, которое ни в коем случае не должно ассоциироваться с организованной преступностью», — заявил член специальной комиссии Омар Ривера.
В середине апреля президент Гондураса Хуан Орландо Эрнандес принял отставку министра иностранных дел страны Артуро Корралеса. Уход министра также может быть вязан со скандалом. По данным местных СМИ, все руководители министерства безопасности в 2009-2014 годах, в том числе Корралес, который занимал тогда этот пост, обладали информацией об убийствах, но не поделились данными со следствием. Жертвами преступлений стали, в частности, глава антинаркотических сил страны Аристидес Гонсалес и прокурор Орландо Чавес.