Աշխարհի խոշորագույն բանկերի վերլուծաբանները համարում են, որ առաջիկա շաբաթներին նավթի գները կնվազեն մինչեւ բարելի դիմաց 30 դոլարի:
Նավթը 70 տոկոսով աճել է հունվարի նվազագույնի համեմատ, դրա համար էլ շատ փորձագետների (օրինակ BP–ի վերլուծաբաններին ու Միջազգային էներգետիկ գործակալության մասնագետներին) թվում էր, թե ինդուստրիան սկսում է ուշքի գալ ծանր անկումից հետո, նշում է գործակալությունը:
Կա նաեւ այլ տեսակետ՝ Commerzbank, BNP Paribas եւ UBS Group-ում ներկա աճը համեմատում են անցած տարի շուկայում կատարվող իրադարձությունների հետ: Անցած գարնանը Brent –ի գները գերազանցում էին բարելի դիմաց 60 դոլարը, բայց արդեն մայիսին շուկայում առաջարկի ավելցուկի պատճառով գները սկսեցին նվազել:
BNP Paribas-ում եւ UBS –ում կարծում են, որ նավթը նորից հայտնվելու է այդ նույն ծուղակի մեջ:
«2015-ի իրավիճակի հետ վտանգավոր նմանություններ կան: Շուկան արդեն գերշիկացած է, իսկ կորեկցիան ուշանում է»,- համարում է հումքային շուկաների հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Էուգեն Վայնբերգը:
Գործակալությունը նշում է, որ գների աճի վրա ազդել է անկայունությունը Նիգերիայում, Իրաքում ու Քուվեյթում, որտեղ գործադուլ էին անում նավթի ոլորտի աշխատակիցները: Կան խափանումներ նաեւ Կոլումբիայից ու Լիբիայից մատակարարումներում:
Հիմա Լիբիան արդյունահանում է օրական 330 հազար բարել նավթ, մինչդեռ 2011-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 1.6 մլն բարել: Կոլումբայում արտադրությունը մարտին դեկտեմբերի համեմատ 8 տոկոսով նվազել է: Նիգերիայում արտադրության մակարդակը նվազել է մինչեւ յոթամյա նվազագույն՝ օրական 1.7 մլն բարել:
Բացի դրանից արտադրության ծավալների վրա ազդում են նաեւ այդ երկրներում զինյալների գործողությունները:
«Կոլումբիայում ձախ պարտիզաններին ու խռովարարներին ու Նիգերիայում զինյալներին հաջողվել է անել այն, ինչ չի հաջողվել աշխարհի խոշորագույն նավթարտադրողներին»,- մինչ այդ նշել էր գործակալությունը՝ նկատի ունենալով նավթարդյունահանման ծավալների սառեցման մասին Դոհայում ապրիլի 17-ին ՕՊԵԿ-ի ու Ռուսաստանի մասնակցությամբ բանակցությունների ձախողումը , հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Аналитики крупных мировых банков считают, что в ближайшие недели цены на нефть упадут до $30 за баррель.
Нефть выросла на 70% с январскими минимумами, из-за чего многим экспертам (например, аналитикам BP и специалистам Международного энергетического агентства) показалось, что индустрия начинает приходить в себя после тяжелого спада, отмечает агентство Bloomberg.
Есть и другая точка зрения — в Commerzbank, BNP Paribas и UBS Group сравнивают нынешний рост с событиями, происходившими на рынке в прошлом году. Весной того года котировки Brent превышали $60 за баррель, но уже в мае цены пошли вниз из-за избытка предложения на рынке.
В BNP Paribas и UBS полагают, что нефть снова попадет в эту ловушку.
«Есть опасные сходства с ситуацией 2015 года. Рынок уже перегрет, а коррекция запаздывает», — считает глава департамента исследований сырьевых рынков Commerzbank Эуген Вайнберг.
Агентство отмечает, что на рост цен повлияла нестабильность в Нигерии, Ираке и Кувейте, где бастовали работники нефтяной отрасли. Есть перебои с поставками из Колумбии и Ливии.
Так, сейчас Ливия добывает 330 тысяч баррелей в день, тогда как в 2011 году этот показатель составлял 1,6 миллиона баррелей. В Колумбии производство в марте упало на 8% по сравнению с декабрем. В Нигерии уровень производства упал до семилетнего минимума (с 2009) — 1,7 миллиона баррелей ежедневно.
Кроме того, на объемы производства влияют действия боевиков в этих странах.
«Левым партизанам в Колумбии, повстанцам в Ливии и боевикам в Нигерии удалось то, чего не смогли добиться крупнейшие мировые производители нефти», — ранее отмечало агентство, указывая на переговоры в Дохе 17 апреля с участием ОПЕК и России о заморозке нефтедобычи, передает РИА Новости