Ֆրանսիացի գյուտարար Ֆրենկի Զապատան, որը  Flyboard Air ռեակտիվ հովերբորդն է մշակել, գերազանցել է հովերբորդով թռիչքի հեռավորության Գինեսի գրքի նախորդ ռեկորդները: Այդ մասին հայտնում է Գինեսի ռեկորդների գրքի պաշտոնական կայքը, տեղեկացնում է  Gazeta-ն:
Flyboard Air-ով Զապատան կարողացել է 2252 մ թռչել, ինչը ութ անգամ գերազանցում է նախորդ` 275,9 մ-ի ռեկորդը: Գյուտարարը թռիչքն իրականացրել է մոտավորապես   50 մ բարձրության վրա:
Flyboard Air-ը թռչող սարք է (հովերբորդ), որը մշակել է Zapata Racing ընկերությունը, որի հիմնադիրն ինքը` Ֆրենկին է:  Ստեղծողների խոսքով, հովերբորդն ի վիճակի է առավելագույն 150 կմ/ժ արագություն զարգացնել եւ բարձրանալ 3 կմ բարձրության վրա: Սարքի վառելիքային բաքը տեղակայվում է օդաչուի թիկունքին, թռիչքի առավելագույն տեւողությունը կարող է հասնել 10 րոպեի:

Французский изобретатель Фрэнки Запата, разработавший реактивный ховерборд Flyboard Air, побил предыдущей рекорд Книги Гиннеса по дальности полета на ховерборде. Об этом сообщается на официальном сайте Книги рекордов Гиннеса, передает Gazeta
С помощью Flyboard Air Запата смог пролететь 2252 м, что в восемь раз превосходит предыдущий рекорд в 275,9 м. Сам полет изобретатель совершил на высоте порядка 50 метров.
Flyboard Air — летательное устройство (ховерборд), разработанное компанией Zapata Racing, основанной самим Фрэнки. Ховерборд, по словам создателей, способен развивать максимальную скорость 150 км/ч и подниматься на высоту 3 км. Топливный бак аппарат располагается на спине пилота, максимальное время полета на ховерборде может достигать 10 минут.