Բրազիլիայի դատախազությունը մայիսի 2-ին երկրի Գերագույն դատարանից պահանջել է հետաքննություն անցկացնել ընդդիմության ղեկավար ու 2014-ին նախագահի պաշտոնի թեկնածու Աէսիո Նեվեսի դեմ, որը մասնակցություն ունի կոռուպցիոն խոշոր սկանդալին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Բրազիլիայի դատախազության ներկայացուցիչը «Ֆրանս Փրես» գործակալությանը հայտնել է, որ «գլխավոր դատախազ Ռոդրիգո Ժանոն պահանջել է քրեական գործ հարուցել» սենատոր Նեվեսի դեմ՝ Petrobras պետական նավթագազային ընկերությունում կոռուպցիոն սկանդալին վերաբերող գործով: Ի դեպ, հենց Նեվեսն է եղել երկրի գործող նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի իմփիչմենթի գործընթացի նախաձեռնողը:
Բրազիլական ընդդիմությունը փորձում է պաշտոնանկ անել նախագահին՝ խորհրդարանին ներկայացնելով նրա հրաժարականի մասին պահանջ ու Ռուսեֆի դեմ սկսելով հետաքննություն՝ հարկային խախտումների ու իր վերընտրման ֆինանսավորման համար պետական միջոցների օգտագործման մեջ կասկածով: Խորհրդարանի ստորին պալատը հաստատել է իմփիչմենթի մեկնարկը, հարցը մոտ ժամանակներս կլուծի սենատը:
Ռուսեֆին 180 օրով պաշտոնից ժամանակավոր հեռացնելու համար անհրաժեշտ է հավաքել սենատորների ձայների կեսից ավելին՝ առնվազն 41-ը: Այդ դեպքում նրա պարտականությունները ժամանակավորապես կանցնեն փոխնախագահ Միշել Թեմերին, իսկ սենատը նորից կքննարկի հարցը հատուկ նիստում՝ գերագույն դատարանի ղեկավարի նախագահությամբ: Այդ ժամանակ էլ վերջնականապես կվճռվի Ռուսեֆի ճակատագիրը: Եթե խորհրդարանականների երկու երրորդը քվեարկի իմփիչմենթի օգտին, ապա պետության ղեկավարը կհեռանա պաշտոնից:

Прокуратура Бразилии потребовала в понедельник от Верховного суда страны провести расследование против главы оппозиции и кандидата на пост президента в 2014 году Аэсио Невеса, замешанного в крупном коррупционном скандале, передает РИА Новости.
Как заявил агентству Франс Пресс представитель бразильской прокуратуры, «генеральный прокурор Родриго Жано потребовал возбудить дело» против сенатора Невеса по делу, связанному с коррупционным скандалом в государственной нефтегазовой компании Petrobras. Отмечается, что именно Невес был зачинщиком процедуры импичмента нынешнего президента страны Дилмы Роуссефф.
Бразильская оппозиция пытается добиться ухода президента, представив в парламент требование ее отставки и запустив против Роуссефф расследования по подозрению в причастности к налоговым нарушениям и использованию госсредств для финансирования своего переизбрания. После того, как нижняя палата парламента одобрила запуск импичмента, вопрос в ближайшее время будет решать сенат.
Для временного отстранения Роуссефф от должности на 180 дней необходимо набрать более половины голосов сенаторов — не менее 41. В этом случае ее обязанности временно перейдут к вице-президенту Мишелу Темеру, а сенат вновь рассмотрит вопрос на специальном заседании под председательством главы верховного суда. Тогда судьба Роуссефф будет решена окончательно: если две трети парламентариев (54 человека) проголосуют за импичмент, то глава государства уйдет с поста.