Ադրբեջանը չի կարող դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ 1994թ.-ի հրադադարի մասին պայմանագրի չեղարկման համար: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում նշել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Նման բան գոյություն չունի, որ ՄԱԿ-ը չեղարկի պայմանագիրը: Հակառակը: ՄԱԿ-ի անդամ պետությունը պարտավոր է հարգել միջազգային պարտավորությունը: Դա ընդամենը փորձ է ձերբազատվել միջազգային պարտավորությունից: Ադրբեջանին ձեռք չի տալիս 94թ.-ի հրադադարի պայմանագիրը, որովհետեւ այնտեղ կա Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ստորագրությունը, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանն առնվազն ընդունել է ԼՂ-ն որպես հակամարտության կողմ»,- շեշտեց Շավարշ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն` Ադրբեջանը նամակ էր ուղարկել ՄԱԿ-ին՝ հրադադարի մասին պայմանագրի չեղարկման պահանջով:
Հարցին, թե հնարավոր է, որ Ադրբեջանը շրջանառության մեջ է ուզում դնել հրադադարի մասին նոր պայմանագիր, դրա համար է ուզում չեղարկել 94թ.-ի կնքվածը, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Որեւէ այլ պայմանագիր չկա: Ադրբեջանը հղում է անում բանավոր պայմանավորվածության վրա, բայց դա պայմանագիր չէ (նկատի ունի Մոսկվայում քառօրյա պատերազմից հետո հրադադարի մասին ձեռք բերված համաձայնությունը- խմբ.): Դա ընդամենը պայմանավորվածություն էր կապված նրա հետ, որ վերականգնվի 94թ.-ի խախտված ու կրակի դադարեցման մասին ռեժիմը»:
Իսկ կարծիքներին, որ Ռուսաստանն իր ակտիվությամբ փորձում է Մինսկի խմբի աշխատանքը ստվերել, Շավարշ Քոչարյանն արձագանքեց այսպես. «Այո, 94թ.-ի պայմանագիրը հրադադարի մասին կնքվել է Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Սա բնական է, քանի որ Ռուսաստանն այս տարածաշրջանը միշտ ընկալում է որպես իր ազդեցության գոտի»:

YEREVAN. – Azerbaijan cannot petition to the UN Security Council for cancelation of the 1994 ceasefire agreement, Shavarsh Kocharyan, Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia, told Tert.am news agency.
“The UN will not cancel the ceasefire agreement,” Kocharyan said. “The UN member states are supposed to respect international commitments. This is merely an attempt to get out of international commitments. The 1994 ceasefire agreement is not in Azerbaijan’s interests because it contains Nagorno-Karabakh’s signature, which implies that Azerbaijan at least recognized Nagorno-Karabakh as a conflicting party.”
According to a press release which the Ministry of Foreign Affairs of Armenia had disseminated, Azerbaijan had sent a letter to the UN demanding the cancelation of the ceasefire agreement.
Asked about Azerbaijan’s possible intention to circulate a new draft agreement on ceasefire, which is the reason for Azerbaijan’s seeking to have the 1994 agreement canceled, the Armenian deputy FM said: “There is no other agreement. Azerbaijan is referring to a verbal agreement. But it is not an agreement [i.e. an agreement reached in Moscow following the Karabakh-Azerbaijan four-day war in early April]. It was nothing but an arrangement to observe the 1994 ceasefire agreement.”
Asked to comment on the views that Russia’s active policies are an attempt to cast a shadow on the OSCE Minsk Group activities, Shavarsh Kocharyan replied: “Yes, the [19]94 ceasefire agreement was signed through Russia’s mediation; that’s absolutely natural as Russia always perceives the region as its zone of influence.”