Ես չեմ կարող կոնկրետ օր ու ժամ ասել, թե երբ ռուսական կողմը կտրամադրի 200 մլն դոլարի վարկով նախատեսված զենքն ու ռազմական նշանակության գույքը: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 6-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԱԺ Պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը:
Նրա խոսքով խոսքը ոչ թե օրենքի այլ համաձայնագրի մասին է, որոնց հետ կապված կոնկրետ ժամկետներ, գործողություններ կան նախատեսված:
«Ես չեմ կարող կոնկրետ օր ու ժամ ասել, թե երբ ռուսական կողմը կտրամադրի, ուղղակի պետք է վստահ լինել, որ համաձայնագրով նախատեսված պարտավորությունները երկու կողմերը կիրականացնեն սահմանված ժամկետներում եւ կարգով»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ այս ընթացքում Ռուսաստանը զինում է Ադրբեջանին եւ զենքի օգտագործման հմտություններ սովորեցնում նրանց, Կորյուն Նահապետյանը հիշեցրեց, որ հայկական կողմն այդ մտահոգությունները հնչեցրել է ԱԺ-ում ռուս գործընկերների հետ հանդիպման ընթացքում: «Բավական սուր քննարկումներ են ընթացել, ՀՀ ԱԺ պատգամավորները ներկայացրել են հայկական կողմի դիրքորոշումները եւ դրանց մի մասը վերաբերում էր նաեւ Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զինելուն, հարձակողական բնույթի զենք վաճառելուն: Մեր գործընկերները լսեցին մեր մտահոգությունները, նաեւ համատեղ նիստի արդյունքներով մենք ներկայացրել էինք համատեղ հայտարարության նախագիծ: Այս պահին ռուսական կողմը դեռ շարունակում է քննարկել իրենց խորհրդարանի ներքին ընթացակարգերի համապատասխան: Հուսով ենք, որ կարճ ժամանակահատվածում կլինի արձագանք»:
Նա ընդգծեց, որ այդ հանդիպումը տեղի է ունեցել ապրիլի 15-ին: «Պաշտոնապես ուղարկել ենք հայտարարության նախագիծը: Աշխատանքային կարգով ճշտել ենք, որ ՌԴ Դաշնային խորհրդի երկու հանձնաժողովներ Դաշնության խորհրդի նախագահի հանձնարարությամբ ուսումնասիրում են, որի արդյունքում կհրապարակեն իրենց մոտեցումը»,-ընդգծեց նՆահապետյանը:

Не могу сказать конкретно день и час, когда российская сторона  предоставит  предусмотренное кредитом в 200 млн. долларов оружие и имущество военного назначения. Об этом 6 мая заявил в беседе с журналистами депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении, председатель постоянной парламентской комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренних дел  Корюн Нагапетян.
По его словам, речь идет не о законе, а о соглашении, согласно которому предусмотрены  конкретные сроки, действия. «Я не могу сказать конкретно день и час, когда российская сторона предоставит оружие, просто должна быть уверенность, что предусмотренные соглашением обязательства обе стороны реализуют в установленные соглашением сроки и порядке», - отметил Корюн Нагапетян.
На вопрос о том, что за это время Россия вооружает Азербайджан и обучает их навыкам использования оружия, Корюн Нагапетян напомнил, что армянская сторона ставила этот вопрос в парламенте Армении в ходе встречи с российскими партнерами. «Прошли довольно острые обсуждения, депутаты парламента Армении представили позиции армянской стороны, и часть из них касалась также вооружения Россией Азербайджана, продаже ему оружия наступательного характера. Наши коллеги выслушали нашу озабоченность, а также в результате совместного заседания мы представили проект совместного заявления», - отметил Корюн Нагапетян. Российская сторона, пояснил он, еще продолжает обсуждения соответственно внутреннему регламенту их парламента. «Надеемся, что ответ поступит в короткое время. Встреча состоялась 15 апреля. Мы официально отправили проект заявления. В рабочем порядке уточнили, что две комиссии Федерального Совета РФ по поручению председателя  Совета  изучают его. По итогам изучения они обнародуют свои подходы», - подытожил Нагапетян.