Իսպանիայի ազգային ոստիկանությունը Իսպանիայում եւ Մեծ Բրիտանիայում գործողություն է իրականացրել, որի ընթացքում ձերբակալել է 44 մարդու, որոնց կասկածում են ինտերնետ խարդախության միջոցով տարբեր ընկերությունների ղեկավարների բանկային հաշիվներից միջոցներ շորթելու մեջ շ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Խոսքը 20 հազարից 1.8 մլն եվրոյի մասին է, ասված է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ։ Կազմակերպության անդամները գործել են նաեւ Նիգերիայում, ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Թուրքիայում եւ Մալթայում։
Հանցագործներն օգտագործել են «ֆիշինգ» կոչվող մեթոդը, որի օգնությամբ նրանք բանկային հաշիվների գաղտնի տվյալներին հասանելիություն են ստացել, որից հետո կարողացել են հետեւել գումարի տեղաշարժին։ Դրանից հետո նրանք սխեմա են ստեղծել, որը թույլ է տալիս գումարը փոխանցել այլ հաշվի։ Շորթված գումարների միջին չափը 600 հազար եվրո է կազմել։

The Spanish National Police arrested 44 people suspected in the theft of funds from the bank accounts of executives of various companies, reported RIA Novosti . The National Police reported that the amount stolen ranged from 20 thousand to 1.8 million euros. Besides Spain, the members of the organization had their network in Nigeria, the United States, Great Britain, Turkey, and Malta.
The criminals used a technique called fishing, which allows to gain access to confidential data, bank accounts and track the movement of funds. Afterwards, the swindlers created a scheme that allowed them to transfer money to false accounts. The average stolen amount makes 600 thousand euros.