ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերը հանդես է եկել ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ հայտարարությամբ: Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Շփման գծում իրադրությունը շարունակում է լարված մնալ: Ես խորապես ցավում եմ վերջին զոհերի հետ կապված եւ կողմերին կոչ եմ անում լիարժեք հետեւել հրադադարի պահպանման ռեժիմին:
Այս համատեքստում ես ողջունում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից եւ Ֆրանսիայից իմ գործընկերների նախաձեռնությունը, որոնք մայիսի 16-ին հանդիպում անցկացրեցին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ: Ինձ ոգեշնչում է հրադադարին եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հավատարմության մասին երկու նախագահների հավաստումը, ինչպես նաեւ հունիսին բանակցությունների նոր փուլ սկսելու նրանց պատրաստակամությունը:
Գերմանիան, որպես 2016թ. ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկիր, ամբողջությամբ սատարում է համանախագահների հետ աշխատանքը: Մենք նաեւ աշխատանք կտանենք անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի թիմի ընդլայնման ուղղությամբ:
Ապրիլին բռնության սրացումը հիշեցում դարձավ այն մասին, որ փակուղուց դուրս գալու համար կրկնակի, մշտական ջանքեր են անհրաժեշտ»:

BERLIN. – OSCE Chairperson-in-Office and Germany’s Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier issued a statement on the Nagorno-Karabakh conflict Monday. The statement reads as follows:
“The situation along the line of contact continues to be tense. I deeply regret the reported recent loss of life, and I urge the sides to respect the ceasefire in full.
In this context, I welcome the initiative by my colleagues from the Russian Federation, the United States of America, and France, the co-chairing countries of the OSCE Minsk Group, who held a meeting with the Presidents of Armenia and Azerbaijan on 16 May. I am encouraged by the renewed commitment that both Presidents have expressed to the ceasefire and to the peaceful settlement of the conflict, as well as their readiness to have a new round of talks in June.
Germany’s 2016 OSCE Chairmanship remains fully committed to supporting the work of the Co-Chairs. We will actively support efforts to establish an investigative mechanism. We will also work on expanding the team of my Personal Representative, Ambassador Andrzej Kasprzyk.
The escalation of hostilities in April was a reminder to us all that re-doubled, sustained efforts are now needed to break the deadlock. The consolidation of the ceasefire is a matter of high priority, not least with a view to creating favourable conditions for resuming negotiations on a comprehensive settlement.”