Լոնդոնի նախկին քաղաքապետ Բորիս Ջոնսոնը հաղթել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանի հասցեին ամենավիրավորական բանաստեղծության մրցությում, որը կազմակերպել էր բրիտանական Spectator ամսագիրը:
Ջոնսոնը Էրդողանին կոչել է  «Անկարայից հոյակապ տղա, որն ապշելու աստիճան անշնորհք էր, մինչեւ կսկսեր այծի հետ ցոփ կյանք վարել»: Մրցույթին հաղթանակի համար Ջոնսոնը հազար ֆունտ ստեռլինգ մրցանակ կստանա, հայտնում է Lenta-ն:
Ինքը` Լոնդոնի նախկին  քաղաքապետը Die Weltwoche-ին տված հարցազրույցում նշել, է, որ ցանկացած եվրոպական երկրում ցանկացածը  պիտի իրավունք ունենա կոպիտ կատակներ անել թուրք առաջնորդի հասցեին:
Գերմանացի սատիրիկ Յան Բեերմանը մարտի վերջին   ZDF հեռուստաալիքով բանաստեղծություն  է կարդացել Էրդողանի մասին, որտեղ նրան մեղադրել է այծերի հետ սեռական հարաբերությունների համար եւ ենթադրել, որ նա «մանկական պոռնոգրաֆիա է նայում, երբ հարվածում է քրդերին»:
Մայիսի 17-ին Համբուրգի Երկրային դատարանը անթույլատրելի է համարել հեռուստահաղորդավար Բեերմանի սկանդալաին բանաստեղծության մեծ  մասը: Սակայն    «վախկոտ եւ չհասունացած հիմար Էրդողանը նախագահ է» արտահայտությունը քննությունը դատապարտելի է համարել:

Бывший мэр Лондона Борис Джонсон стал победителем в конкурсе на самое оскорбительное стихотворение о президенте Турции Реджепе Тайипе Эрдогане, организованном британским журналом Spectator.
Джонсон назвал Эрдогана «замечательным парнем из Анкары, который был потрясающим задротом, пока не стал вести разгульный образ жизни с козлом». За победу в конкурсе Джонсон получит приз в размере тысячи фунтов стерлингов, сообщает Lenta.
Сам бывший мэр Лондона в интервью Die Weltwoche отметил, что в любой европейской стране желающий должен иметь возможность отпускать грубые шутки в адрес турецкого лидера.
Немецкий сатирик Ян Беерман в конце марта прочитал на телеканале ZDF стихотворение об Эрдогане, где обвинил его в сексуальных отношениях с козами и предположил, что он «смотрит детское порно, когда бьет курдов».
17 мая Земельный суд Гамбурга признал недопустимой большую часть скандального стихотворения телеведущего Беермана. Однако слова «трусливый и заторможенный дурак Эрдоган является президентом» следствие не сочло предосудительными.