Ամերիկյան արբանյակներից արված լուսանկարների վերլուծությունը դեռ չի հաստատում Միջերկրական ծովում անհետացած EgyptAir-ի օդանավի պայթյունի վարկածը, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ մի շարք գերատեսչություններում իր աղբյուրները։
Գործակալության զրուցակիցները նշել են, որ այդ եզրակացությունը արբանյակային լուսանկարների նախնական ուսումնասիրության արդյունք է։ Նրանց խոսքով՝ այս պահին ԱՄՆ իշխանությունները չեն բացառում ավիավթարի ոչ մի պատճառ, այդ թվում՝ մեխանիկական խոտանը, ահաբեկչությունը կամ անձնակազմի եւ օդաչուի դիտավորյալ արարքը։
Ավելի վաղ Եգիպտոսի քաղավիացիայի նախարարը հայտնել էր, որ ահաբեկչության հավանականությունն ավելի մեծ է, քան տեխնիկական անսարքության վարկածը։ Ընդ որում, նա նշել էր, որ ինքը ոչ մի տեղեկություն չունի այն մասին, որ EgyptAir-ի ուղեւորներից որեւէ մեկը կարող էր անվտանգության սպառնալիք լինել։
NBC հեռուստաընկերության տեղեկություններով՝ ամերիկյան հետախուզությունը, որը գաղտնալսում է տարբեր արմատական խմբավորումների խոսակցությունները, ավիավթարի նախօրեին ոչ մի արտասովոր բան չէր հաղորդել։ Որոշ փորձագետներ ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ օդանավը ռադարներից անհետանալուց առաջ 360 աստիճանով շրջվել էր։ Virgin Atlantic-ի նախկին ղեկավար Փոլ Չարլզը նշել էր, որ օդանավի նման պտույտը կարող է նշանակել, որ օդաչուի խցիկում միջադեպ է տեղի ունեցել։
Հիշեցնենք, որ Փարիզ-Կահիրե չվերթն իրականացնող EgyptAir-ի A320 օդանավը մայիսի 19-ին Միջերկրական ծովի վրա՝ Եգիպտոսի տարածքում, անհետացել էր ռադարների էկրաններից։ Օդանավում եղել է 66 ուղեւոր եւ անձնակազմի անդամ։

Анализ снимков, сделанных американскими спутниками, пока не подтверждает версию о взрыве на борту пропавшего над Средиземным морем самолета авиакомпании EgyptAir, сообщает Reuters со ссылкой на источники в нескольких ведомствах США.
Собеседники агентства пояснили, что данное заключение является результатом предварительного изучения спутниковых снимков. По их словам, в настоящий момент власти США не исключают никаких возможных причин авиакатастрофы, в том числе механические повреждения, террористический акт или умышленные действия пилота или экипажа.
Напомним, что ранее министр гражданской авиации Египта заявил, что «вероятность теракта выше, чем возможность технической неполадки». При этом глава ведомства добавил, что не обладает информацией о том, что кто-либо из пассажиров EgyptAir мог представлять угрозу безопасности.
Между тем AP сообщает, что среди пассажиров рейса был некий студент, учившийся во французской военной школе, который направлялся домой к своей семье в Чад. По некоторым данным, он летел «оплакать умершую мать».
Как сообщают источники телекомпании NBC, американская разведка, отслеживающая переговоры различных экстремистских группировок, в канун катастрофы египетского авиалайнера не засекла ничего необычного. Позже представитель Белого дома Бен Родс заявил, что власти США на основе полученных данных «не пришли к официальному выводу» по поводу того, что могло случиться с лайнером.
Некоторые эксперты обратили внимание на то, что самолет резко развернулся на 360 градусов перед пропажей с радаров. Бывший руководитель Virgin Atlantic Пол Чарльз отметил в комментарии BBC, что разворот лайнера может свидетельствовать о том, что в кабине пилотов произошел некий инцидент.
Пассажирский самолет авиакомпании EgyptAir, следовавший из Парижа в Каир рейсом MS804, исчез с радаров рано утром в четверг над Средиземным морем в воздушном пространстве Египта. На борту находились 66 пассажиров и членов экипажа.