Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը զենք ոնեցողներին վստահեցրել է, որ եթե ինքն ընտրվի նախագահ, ամենուրեք կթույլատրվի զենք կրել: Նա օրինակ է բերել 2015-ին Թենեսի նահանգում չորս ծովային հետեւակայինների սպանությունը: Դա տեղի էր ունեցել մի գոտում, որտեղ արգելված է զենք կրել:
Հանրապետականը իր այս հայտարարությունը արել է Լուիսվիլում՝ Քենթուկի նահանգում, Ազգային հրաձգային ասոցիացիայի ազգային համագումարի ժամանակ: Թրամփը դրանով դեպի իրեն է գրավել հզոր լոբիստական խումբ, որն ավելի քան 4 մլն անդամ ունի:
Ասոցիացիայի ղեկավար Քրիս Քոքսը, ներկայացնելով Թրամփին, նրան անվանել է ԱՄՆ ապագա նախագահը: Նա հանրապետականներին կոչ է արել միավորվել՝ ասելով որ դա պայքար է հանուն իրենց ազատության եւ բոլորին հորդորել է մասնակցել ընտրություններին ու թույլ չտալ Հիլաի Քլինթոնի հաղթանակը:
Թրամփը վստահեցրել է, որ պաշտպանելու է զենք կրելու սահմանադրական իրավունքը: Նա Դեմոկրատական կուսակցությունից իր մրցակից Հիլարի Քլինթոնին մեղադրել է այդ իրավունքը ոտնահարելու ցանկության մեջ՝ ասելով որ նա ուզում է ոչ թե փոխել, այլ ոչնչացնել Սահմանադրության երկրորդ կետը:
Քլինթոնը արձագանքել է Թրամփի խոսքին Twitter–ում «Դու իրավացի չես, Դոնալդ Թրամփ: Մենք կարող ենք պաշտպանել Երկրորդ կետի իրավունքը, միաժամանակ կանխելով զենքի կիրառումով անիմաստ բռնությունները»:

Претендент на пост президента США от Республиканской партии Дональд Трамп заверил владельцев оружия, что мест, где запрещено носить оружие, в случае его избрания не станет. Он привел в пример убийство четырех морских пехотинцев в Чаттануге, штат Теннесси в 2015 году. Оно произошло именно в зоне, свободной от оружия.
Республиканец сделал свое заявление на национальном съезде Национальной стрелковой ассоциации в Луисвилле, штат Кентукки, сообщает Reuters. Трамп заручился одобрением НСО, мощной лоббистской группы, которая насчитывает более 4 миллионов членов, передает Lenta.
Глава ассоциации Крис Кокс, представляя Трампа, назвал его «будущим президентом США». Он призвал республиканцев «объединиться». «Если ваш кандидат вышел из борьбы, пора перешагнуть через это… Это борьба за нашу свободу», — сказал Кокс, призвав всех владельцев оружия прийти на президентские выборы в ноябре, чтобы не допустить победы Хиллари Клинтон, передает РИА Новости.
Трамп заявил, что будет защищать конституционное право на ношение оружия. Он обвинил своего соперника от Демократической партии Хиллари Клинтон в желании ущемить это право. «Хиллари Клинтон хочет отменить Вторую поправку, а не изменить ее, она хочет уничтожить ее», — сказал миллиардер.
Клинтон отреагировала на замечание Трампа в Twitter: «Ты не прав, Дональд Трамп. Мы можем отстаивать право Второй поправки, в то же время не допуская бессмысленного насилия с участием оружия».