Մայիսի 23-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Բրյուսելում մասնակցեց Եվրոպական միության եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը, որին ներկա էին եւ ելույթ ունեցան ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը, ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները:
Ելույթ ունենալով հանդիպմանը՝ Էդվարդ Նալբանդանն ընդգծեց, որ Ռիգայի գագաթաժողովի արդյունքներով ընդունված համատեղ հռչակագիրը վերահաստատեց փոխադարձ հետաքրքրությունների եւ հանձնառությունների վրա հիմնված գործընկերության մեր ընդհանուր տեսլականը եւ նախանշեց փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցության առավել զարգացման եւ ամրապնդման հիմնական ուղղությունները։
Խոսելով Հայաստան-Եվրոպական միություն քաղաքական երկխոսության մասին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ նախորդ տարին բավականին հագեցած էր, եւ հավելեց. «Նախորդ դեկտեմբերին ես պատիվ ունեցա բարձր ներկայացուցիչ Մոգերինիի հետ միասին ազդարարելու Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը: Այն հնարավորություն կտա ընդհանուր արժեքների եւ յուրաքանչյուրիս որոշումների եւ ընտրությունների հանդեպ հարգանքի հենքի վրա մեր հարաբերությունների նոր եւ ամուր իրավական հիմք ձեւավորել: Նոր համաձայնագիրը կարտացոլի մեր հարաբերությունների խորությունն ու էությունը եւ կուրվագծի փոխշահավետ, խորը համապարփակ փոխգործակցության նոր ուղեցույցները։ Արդեն անցկացվել է բանակցությունների երեք փուլ»։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձավ նաեւ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության վերանայմանը. «Երբ ԵՄ խորհուրդը հաստատեց վերանայված քաղաքականությունը, մենք գոհունակությամբ արձանագրեցինք, որ գործընկեր պետությունների նկատմամբ կիրառվելու է տարբերակման սկզբունքը եւ համապատասխան անհատական մոտեցում է ցուցաբերվելու` նկատի ունենալով ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում հանձնառությունների իրականացման առաջընթացը»:
Ելույթում ԱԳՆ ղեկավարն անդրադարձավ նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրին՝ շեշտելով հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին Ռիգայի գագաթաժողովի համատեղ հչռակագրի լիակատար աջակցությունը, եւ հավելեց. «Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ անցյալ շաբաթ կայացած հանդիպումը արդյունավետ էր՝ հստակ համաձայնություններով եւ հանձնառություններով, ներառյալ՝ 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ իրականացումը, հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը։
Ցավոք, հանդիպումից ընդամենը օրեր անց ադրբեջանական պաշտոնյաները դրա արդյունքը կասկածի տակ դնող ապարդյուն փորձեր են կատարում` ներկայացնելով իրենց սեփական խեղաթյուրված մեկնաբանությունները, որոնք հակասում են հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից արված համատեղ հայտարարությանը: Բաքուն շինծու մեղադրանքներով փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը ադրբեջանական զինուժի կողմից գործած հանցագործություններից, Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների աղաղակող փաստերից։
[Հայաստանը համանախագահ երկրների հետ միասին անելու է առավելագույնը` կյանքի կոչելու Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունները եւ շարունակելու ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը»։
Էդվարդ Նալբանդյանն իր խոսքում կարեւորեց Արեւելյան գործընկերության դերը ժողովրդավարության ամրապնդման, շուկայական տնտեսության զարգացման, մակրոտնտեսական կայունության ու գործարար միջավայրի բարելավման, ինչպես նաեւ շարժունակության ու մարդկանց միջեւ շփումների ընդլայնման հարցում եւ նշեց, որ այն բացում է բազմակողմ համագործակցության նոր հեռանկարներ եւ տրամադրում մեր կարողությունները լավագույնս օգտագործելու հնարավորություն:
Նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ նաեւ ԵՄ հետ մի շարք ոլորտներում արդեն իսկ հաստատված համագործակցությանը. «Փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների «COSME» ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին համաձայնագիրը ստորագրվեց անցյալ տարի: Մի քանի օր առաջ Հայաստանը միացավ «Հորիզոն 2020» հետազոտությունների եւ նորարարության հանրային ֆինանսավորման ծրագրին, որը կընդլայնի Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը գիտական եւ նորարարական կարողությունների զարգացման ոլորտում: Տրանսպորտի ասպարեզում համագործակցության զարգացումը նույնպես մեր օրակարգում է, եւ մենք ակնկալում ենք հնարավորինս շուտ սկսել Միասնական օդային տարածքի ձեւավորման շուրջ բանակցությունները:
Հայ ուսանողներն ակտիվորեն օգտվում են «Erasmus+»-ից, եւ մենք ակնկալում ենք ընդլայնել համագործակցությունը՝ միտված Բոլոնիայի գործընթացի համար համապատասխան կարողությունների ամրապնդմանը: Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական համաժողովը, որն անցյալ տարի անցկացվեց Երեւանում, լավ հնարավորություն ընձեռեց այս ուղղությամբ հետագա քայլերի համար: Մենք նաեւ սկսել ենք քննարկումները՝ Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրին միանալու շուրջ, որն առաջարկում է առավել լայն շրջանակ՝ մշակութային փոխանակությունների համար:
Հայաստանը գնահատում է գյուղատնտեսական եւ գյուղի զարգացման ոլորտին ուղղված ԵՄ աջակցությունը եւ ակնկալում է առավել լայն համագործակցություն՝ գյուղատնտեսության եւ գյուղական համայնքների զարգացման ոլորտում արդիականացման եւ հետագա բարեփոխումների խթանման հարցում, ներառյալ՝ «ENPARD» ծրագրերի շրջանակներում:
Շարժունակության ընդլայնումը շարունակում է մնալ մեր հասարակություններն առավել մերձեցնելու կարեւոր նախադրյալներից մեկը: Շարժունակության վերաբերյալ վերջերս Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ բարձր մակարդակի հանդիպումը մեզ թույլ տվեց ամփոփելու ավելի քան երկու տարվա գործունեությունը եւ գնահատելու ապագա առաջնահերթությունները:
Ե՛վ Հայաստանը, եւ՛ Եվրոպական միությունը Հետընդունման եւ Մուտքի արտոնագրի դյուրացման վերաբերյալ համաձայնագրերի իրականացումը հիմնականում հաջողված են դիտարկում: Մենք կարեւորում ենք մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությունը: Քաջ գիտակցելով, որ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը համապարփակ գործընթաց է` մենք այն նաեւ որպես լրացուցիչ խթան ենք դիտարկում` մի շարք ոլորտներում բարեփոխումները եւ ԵՄ հետ համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ:
Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է ԵՄ հետ մարդու իրավունքների շուրջ արդյունավետ երկխոսության մեջ եւ առանձնահատուկ կարեւորություն է տալիս արդյունավետ կառավարման ամրապնդման, դատական, հակակոռուպցիոն բարեփոխումներում համագործակցության խորացմանը: Այս նպատակով մենք սերտորեն աշխատում ենք նաեւ այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի: Երկու օր առաջ մենք մեկնարկեցինք 2015-2018թթ. Գործողությունների ծրագիրը, որն իրականացվելու է նաեւ ԵՄ աջակցությամբ: Հայաստանը ակտիվորեն համագործակցում է խորհրդարանական ձեւաչափով՝ Եվրանեսթի եւ Խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի շրջանակներում, ինչպես նաեւ՝ տեղական իշխանությունների մակարդակով»:
Եզրափակելով՝ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանն ակնկալում է բոլոր հնարավոր ոլորտներում եւ ուղղություններով զարգացնել ու խորացնել համապարփակ համագործակցությունը եւ՛ Արեւելյան գործընկերության, եւ՛ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում` հիմնվելով վերջին տարիների ձեռքբերումների վրա եւ պատշաճ կերպով նկատի ունենալով այլ ինտեգրացիոն ձեւաչափերում մեր հանձնառությունները:

Armenian FM Edward Nalbandian took part in the 7th European Union and Eastern Partnership Foreign Ministers’ Meeting Monday.
High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn, and foreign ministers of EU and Eastern Partnership countries delivered speeches at the meeting.
Speaking at the meeting, FM Nalbandian stressed that the successful Riga Summit and the Joint Declaration reaffirmed the shared vision of the Partnership based on mutual interests and commitments and highlighted the main directions for further developing and strengthening of comprehensive cooperation in all areas of mutual interest.
Referring to the Armenian-EU political dialogue, FM Nalbandian noted that 2015 was a special year for the Armenia-EU cooperation. He added: “Last December I had the privilege to officially launch the negotiations on a new comprehensive agreement between Armenia and the European Union together with High Representative Mogherini. It will enable us to lay a new legal foundation for our relations based on shared values and respect for each other’s decisions and choices. The new agreement will reflect the depth and essence of our bilateral relations and set new guidelines for mutually beneficial comprehensive deep partnership. Three rounds of negotiations have already taken place.”
Touching on the Revised European Neighborhood Policy, the FM said: “When the EU Council endorsed the Revised Policy, we were pleased to note that the principle of differentiation and tailor-made approach would be duly applied to the partners, taking into account the progress made in the implementation of their commitments in the area of democratic reforms.”
The FM also spoke of the Karabakh issue, stressing that the Riga Summit also reiterated full support to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. “The meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan held last week in Vienna was a productive one with the concrete agreements and commitments, including unconditional implementation of 1994-1995 cease-fire agreements, creation of investigation mechanism, and enhance the capacities of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office,” he noted.
“Regrettably, only days after the meeting Azerbaijani officials are making futile attempts to cast doubt on its outcome, presenting their own distorted interpretations contradicting the statement made on the results of the meeting by the high representatives of the Co-Chair countries. By fabricated accusations, Baku is trying to distract the attention of the international community from crimes committed by Azerbaijani Armed Forces, the vivid facts of the gross violations by Azerbaijan of the International Humanitarian Law and International Human Rights Law.”
“Armenia together with the Co-Chair countries will do its utmost for the implementation of the agreements reached in Vienna and to continue efforts for the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.”
In his address, Nalbandian also attached importance to the role of the Eastern Partnership in strengthening of democracy and market economies, improvement of macroeconomic stability and the business environment, as well as enhancement of mobility and people-to-people contacts, noting that it opens new prospects for multilateral cooperation and enables to make a better use of their capabilities.
Nalbandian also referred to the cooperation established with the EU in a number of areas: “Armenia has been actively implementing provisions of the Riga Summit Declaration, including the ones related to the sectoral cooperation. Agreement on the participation of Armenia in the COSME Programme for small and medium-sized enterprises, was signed last year. Several days ago Armenia joined the Horizon 2020 public funding programme for research and innovation. Enhancing cooperation in the transport area is also on our agenda and we expect early start of negotiations on establishing a Common Aviation Area.
“Armenian students are actively benefiting from Erasmus+ and we are looking forward to enlarge cooperation aimed at capacity building activities relevant for Bologna Process. Ministerial Conference on European Higher Education Area which took place in Yerevan last year provided a good opportunity for further actions in this direction. We also have started discussion on joining Creative Europe Programme, which offers a broader frame for cultural exchanges.”
“Armenia values EU’s assistance to the agro-food sector and is looking forward to increased cooperation in promoting modernization and further reforms in agriculture and rural development, also within ENPARD programs.”
“The enhanced mobility remains one of the important prerequisites for making our societies closer. The recent Armenia-EU High-level meeting on Mobility held in Brussels allowed us to take stock of more than two years of activities and assess future priorities.
Both Armenia and EU view the implementation of the Readmission and Visa Facilitation Agreements as overall successful. We deem it important to start the Dialogue on Visa Liberalization with Armenia. Being well aware that Visa Liberalization Dialogue is a comprehensive process we also consider it as an additional incentive to foster reforms and cooperation with the EU in a number of areas.
Armenia is actively engaged with the EU in productive Human Rights Dialogue and attaches special importance to deepen cooperation on strengthening institutions and good governance, and in judicial, anti-corruption and public administration reforms. In this regard we are working closely also with other international organizations, namely with the Council of Europe. Two days ago we have launched the Action Plan for 2015-2018, which will be implemented also with the EU’s support. Armenia and EU is actively cooperating in parliamentary formats, Euronest and Parliamentary cooperation committee, as well as local government levels.”
Concluding his speech, Nalbandian noted that Armenia looks forward to advancing and deepening its comprehensive cooperation both within Eastern Partnership and European Neighborhood Policy, building upon the achievements that they have reached during recent years, in all possible areas and directions, giving due consideration to our commitments in other integration formats.