Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունների վերաբերյալ իրավապաշտպանների զեկույցները պետք է առավելագույնս հստակ եւ ճշգրիտ լինեն: Այդ մասին մայիսի 23-ին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ՄԻՊ Արման Թաթոյանը: Դա ընդամենը կօգնի քննարկմանը, հավելել է նա:
Վառ օրինակ է ԼՂՀ-ի ՄԻՊ-ի միջանկյալ զեկույցը, որը հիմնված է հանրային աղբյուրների եւ լուսանկարների վրա:  «Ես ինքս Եվրամիությունում բարձրացրել եմ այդ հարցը: Եվրոպական գերատեսչությունների ղեկավարների հետ քննարկումները շարունակվում են», - հայտնել է Թաթոյանը:
ԼՂՀ-ի ՄԻՊ-ի գրասենյակն իր հերթին հանդես է եկել վերլուծությամբ, որը հիմնված է  միջազգային իրավունքի վրա, որտեղ ասված է, որ զոհերի եւ խաղաղ բնակչության դեմ օրինախախտումների պատասխանատվությունը կրում է այն կողմը, որը ռազմական գործողություններ է սադրում խաղաղ բնակավայրերի մոտ:
Շատ կարեւոր է նաեւ հարցը բարձրացնել պրոֆիլային վերազգային կազմակերպություններում, ինչպիսին  Human Rights Watch-ն է, հայտնել է ՄԻՊ-ը:
Այլ օբյեկտիվ գնահատականների թվում նա նշել է Եվրոպական ՄԻՊ-երի ինստիտուտի եզրակացությունը, որը հրապարակվել է ապրիլի 11-ին կազմակերպության կայքում եւ կազմվել է նրա նախաձեռնությամբ:

YEREVAN. - The human rights reports on the events in the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) should be maximally clear and precise, Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan told journalists in the parliament Monday. This will only help their consideration, he added.
The interim report of the NKR Ombudsman, which was based on public sources and photos, is a demonstrative example, he said. “I personally raised this issue in the EU. The discussions with the leaders of European agencies are underway,” Tatoyan added.
The Office of the NKR Human Rights Defender in its turn came up with an analysis based on international law. Under the document, the side which launches military actions near peaceful settlements should be the one to be held liable for the victims and violations committed against the civilian population.
It’s also absolutely important that the issue be raised at specialist supranational organizations, such as the Human Rights Watch, the Ombudsman said.
Among other objective assessments he pointed out to the conclusion of the European Ombudsmen Institute, which was prepared and published on the organization’s website on April 11 upon the latter’s own initiative.