2015-ին Ճապոնիայում ծնելիությունը հասել է վերջին 21 տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշին, այս մասին են վկայում երկրի առողջապահության նախարարության տվյալները, որոնք հրապարակվել են «Մայնիթի» թերթում:
Ծնելիության գործակիցը, որը չափվում է Ճապոնիայում յուրաքանչյուր կնոջը բաժին ընկնող երեխաների միջին թվով, կազմել է 1.46, ինչը 0.04 ով շատ է քան մեկ տարի առաջվա ցուցանիշից ու հասել է 1994-ից ի վեր ամենաբարձր կետին:
Այդ ժամանակ ծնելիության գործակիցը կազմել էր 1.5:
2005-ին Ճապոնիայում ծնելիությունը կրճատվել է մինչեւ 1.26, իսկ հետո սկսել է աստիճանաբար աճել, բայց 2014-ին նորից անկում է սկսվել:
Նախարարության տվյալներով, վերջին տարիներին ծնելիության աճը պայմանավորված է երկրի տնտեսության աշխուժացումով: Դրա հետ մեկտեղ Ճապոնիայում 20-30 տարեկան կանանց թիվը կրճատվում է, իսկ մահացության ցուցանիշները, ակնկալվում է, որ շարունակելու են աճել ճապոնական ծերացող հասարակությունում: Դրա համար էլ, Մանիթի վստահեցնում է, որ երկրի կառավարության համար դժվար կլինի մինչեւ 2025 թ. ապահովել ծնելիության աճ մինչեւ 1.8 գործակից:

In 2015, the birth rate in Japan reached the highest figure in the last 21 years, according to data of Japan’s Ministry of Health, published in Mayniti.
The fertility rate, which is measured in Japan by average number of children of each woman, was 1.46, which is by 0.04 more than it was the previous year and reached the highest point since 1994.
At that time the fertility rate made 1.5. Japan's birth rate fell to 1.26 in 2005 and then started to grow, but in 2014 began to decline again.
According to the ministry, the birth rate in recent years have been conditioned by the revitalization of the economy.  At the same time the number of women aged 20-30 in Japan is reduced, whereas the mortality rates are expected to continue rising in the Japanese aging society. Therefore, Maniti ensures that it will be difficult for the government to provide the increase of the birth rate up to 1.8 coefficient until 2025. Japan's population now makes approximately 126 million people.