Ֆինլանդիայի միգրացիոն ծառայությունը հայտնել է   30 անչափահաս միգրանտի անհետ կորելու մասին, գրում է Yle-ն:
Նշվում է, որ  2014-ից ի վեր երկրում  14-ից 17 տարեկան 30 անչափահաս է կորել, հիմնականում` տղաներ, որոնք եկել էին առանց խնամակալների:
Ուսումնասիրելով հանգամանքները, միգրացիոն ծառայությունն այն եզրակացությանն է հանգել, որ անհետացման գլխավոր պատճառներից մեկն այլ երկիր արտաքսվելու վտանգն է, ինչպես որ որոշ դեպքերում դա պահանջում է Դուբլինյան համաձայնագիրը, ինչպես նաեւ ապաստանի տրամադրման մերժում ստանալու վախը: Ծառայության կարծիքով, անչափահասներն ամենից հաճախ ինքնուրույն են որոշում թաքնվել:
Նույնիսկ նշվում է, որ հաճախ ապաստան խնդրողները միգրացիոն ծառայության պաշտոնյաներին մոլորեցնում են` նվազեցնելով իրենց իրական տարիքը:

Миграционная служба Финляндии заявила о бесследном исчезновении 30 несовершеннолетних мигрантов, пишет Yle
Отмечается, что с 2014 году в стране пропали 30 подростков в возрасте от 14 до 17 лет, главным образом мальчики, прибывшие без попечителей.
Изучив обстоятельства, миграционная служба пришла к выводу, что одной из главных причиной исчезновения является страх быть депортированным в другую страну, как того в определенных случаях требует Дублинское соглашение, а также страх перед получением отказа в предоставлении убежища. Подростки чаще всего, по мнению службы, принимают решение скрыться самостоятельно.
Также отмечается, что нередко просители убежища вводят чиновников миграционной службы в заблуждение, занижая свой реальный возраст.