Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Ռոբերտ Հարությունյանը մայիսի 23-ին ընդունեց Հայաստանում Ավստրալիայի նորանշանակ դեսպան Փիթեր Թեշին, (նստավայրը` Մոսկվա)` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ողջունելով ավստրալիացի դիվանագետին` ԱԳ փոխնախարարը հաջողություն մաղթեց նրան բարձր առաքելության իրականացման գործում` հույս հայտնելով, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ավստրալական հարաբերություններն ամենատարբեր բնագավառներում նոր լիցք եւ որակ կստանան:
Իր հերթին դեսպան Թեշը նշեց, որ Ավստրալիան մշտապես շահագրգիռ է Հայաստանի հետ զարգացնելու ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական եւ մշակութային փոխգործակցությունը: Նա բարձր գնահատեց Ավստրալիայի հայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը երկկողմ հարաբերությունների սերտացման գործում:
Զրուցակիցները քննարկեցին երկկողմ համագործակցության մի շարք հարցեր` կարեւորելով, մասնավորապես, արդյունավետ համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
Համոզմունք հայտնելով հայ-ավստրալական փոխշահավետ համագործակցության համար անհրաժեշտ ներուժի առկայության վերաբերյալ, դեսպանը հայտնեց իր երկրի պատրաստակամությունն ընդլայնելու երկկողմ տնտեսական ու գործարար կապերը:

YEREVAN. – Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Robert Harutyunyan held meeting with the new ambassador of Australia Peter Tesh (the residence in Moscow).During the meeting the ambassador presented the copies of his credentials.
Deputy Minister wished the Australian diplomat success in implementation of high mission and expressed hope that the Ambassador's activities will contribute to the strengthening of bilateral relations and new gain a new momentum, Armenian News - NEWS.am reported quoting the press service of the Armenian Foreign Ministry.
In turn, the ambassador noted that Australia is interested in development of relations with Armenia both in political, economic and cultural spheres. He highly appreciated a role of the Armenian community of Australia in strengthening of relations between two countries.
The interlocutors discussed a number of issues of mutual interest, in particular, cooperation within the international organizations. The sides touched upon regional and international issues.