Արարատյան դաշտի Վեդիի ջրամբարի շինարարությունը կսկսվի 2016 թվականի աշնանը: Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2015թ. պետբյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվություն ներկայացնելիս այս մասին նշեց Հայաստանի ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ղեկավար Արամ Հարությունյանը:
Հիմա կապալառուի ընտրություն է կատարվում, այդ պատճառով ակնկալվում է շինարարությունը սկսել սեպտեմբեր-նոյեմբերին:
Ջրամբարը նախատեսված է երկրի կարեւոր գյուղատնտեսական շրջանի՝ Արարատյան դաշտի ավելի քան 4 հազար հեկտար հողատարածքների ոռոգման համար: Ըստ նախարարի, 2.8 հազար հեկտարի մեխանիկական ոռոգումն էլ կփոխարինվի ինքնահոս ոռոգման համակարգով, ինչը թույլ կտա շուրջ 12 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա խնայել:

Строительство Вединского водохранилища в Араратской долине начнётся осенью 2016 г. Об этом заявил начальник Госкомитета водного хозяйства Армении Арам Арутюнян в ходе обсуждения отчёта о выполнении госбюджета республики за 2015 г.
Сейчас для строительства выбирается подрядчик, поэтому к началу строительства ожидается приступить в сентябре-октябре, добавил он.
Водохранилище предусмотрено для орошения более 4 тыс. га в Араратской долине – важном сельскохозяйственном регионе страны. В том числе, на 2,8 тыс. га механическое орошение сменится на самотёк, что позволит экономить около 12 млн. кВт/ч электроэнергии.