Հայաստանն ու Եվրամիությունը բնականոն հունով շարունակում են բանակցությունները՝ համագործակցության մասին նոր շրջանակային փաստաթուղթ կնքելու համար: Այս մասին մայիսի 26-ին ասել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը 2015-ին պետբյուջեի կատարման մասին հաշվետվության ընթացքում՝ խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ:
Մեկնաբանելով Հայաստանում Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցչության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկու այն հայտարարությունը, որ Հայաստանի ու ԵՄ–ի միջեւ նոր համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցություններում բարդություններ կան, Նալբանդյանը նշեց.«Ես այդպես չէի ասի: Ցանկացած բանակցություններում կան բարդություններ, որոնք իհարկե կողմերը փորձում են հաղթահարել: Կան նաեւ խնդիրներ: Բայց երբեք չի եղել այնպես, որ կողմերից մե՛կն այդպես հայտարարի: Եթե Սվիտալսկին կարծում է, որ սա ճնշման ձեւ է, ապա դա վատ ձեւ է: Ես վերջերս հանդիպել եմ նաեւ Յոհաննես Հանի ( ԵՄ ընդլայնման քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար-խմբ) եւ տիկին Մոգերինի ( ԵՄ արտաքին քաղաքականության հարցերով բարձրագույն ներկայացուցիչ-խմբ) հետ: Մենք փոխադարձաբար եւ բավականաչափ գոհ ենք բանակցությունների երեք փուլերից ու շուտով կշարունակենք գործընթացը»:
Արտգործնախարարի խոսքով որոշակի ժամկետներ չկան, բայց հայկական կողմն անում է հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի բանակցությունները հնարավորինս շուտ ավարտվեն: Ընդ որում աշխատանքները չեն սահմանափակվել ապագա փաստաթղթի մասին բանակցություններով: Վերջին ժամանակաշրջանում Հայաստանը միացել է ԵՄ մի շարք ծրագրերի՝ Horizon 2020 եւ այլն : «Ի դեպ, նույնիսկ ԵՄ հետ ասոցացման մասին համաձայնագիր ստորագրած երկրներից ոչ բոլորն են միացել այդ ծրագրերին»,- նկատեց Նալբանդյանը :
Նա հիշեցրեց, որ ավելի քան երկու տարի է գործում է ռեադմիսիայի ու վիզային ռեժիմի պարզեցման գործընթացը ու Բրյուսելում վերջին հանդիպումը ( ԵՄ եւ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի երկրների արտգործնախարարների) հստակ պատկերացում տվեց այն մասին, որ քննարկվում է երկխոսության հնարավոր մեկնարկը, որը ուղղված է լինելու Հայաստանի ու Եվրամիության վիզային ռեժիմի ազատականացմանը: «Մեր երկխոսությունը բավականին հագեցած ու բազմակողմանի է ու մենք շահագրգռված ենք, որ խորացնենք համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով»,- ամփոփեց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Армения и Евросоюз продолжают переговоры в намеченном русле для подписания нового рамочного документа о сотрудничестве. Об этом заявил 26 мая министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ходе отчёта о выполнении госбюджета республики за 2015 год на совместном заседании парламентских комиссий.
Комментируя высказывание руководителя представительства Еврокомиссии в Армении Петра Свитальского, заявившего о сложностях в переговорах относительно нового соглашения между Арменией и ЕС, Налбандян отметил: «Я бы так не сказал. В любых переговорах есть сложности, которые, конечно, стороны пытаются преодолеть. Есть и проблемы. Но никогда не было так, чтобы одна из сторон так заявляла. Если Свитальский думает, что это способ давления, то это плохой способ. Я недавно встречался и с Йоханнесом Ханом (комиссаром ЕС по вопросам расширения – ред.) и с госпожой Могерини (комиссаром ЕС по внешней политике – ред.), и с другими высокопоставленными чиновниками. Мы обоюдно и в достаточной степени довольны тремя этапами переговоров и в скором времени продолжим процесс».
По словам главы МИД, конкретных сроков нет, но армянская сторона делает всё возможное, чтобы переговоры завершились как можно скорее. При этом работа не ограничилась переговорами о будущем документе. В последний период Армения присоединилась к ряду программ ЕС – «Horizon 2020» и другим. «Кстати, ещё даже не все страны, которые подписали соглашения об ассоциации с ЕС, присоединились к этим программам», - заметил Налбандян. Он напомнил, что более двух лет действует процесс реадмиссии и облегчения визового режима, и последняя встреча в Брюсселе (глав МИД стран ЕС и «Восточного партнёрства») дала ясное представление о том, что обсуждается возможный старт диалога, который будет направлен на либерализацию визового режима Армении и Евросоюза. «Наш диалог – достаточно насыщенный и многосторонний, и мы заинтересованы в том, чтобы углубить сотрудничество по всем возможным направлениям», - заключил Эдвард Налбандян.