Ապրիլի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում բախումները Թուրքիայի մամուլի առաջին էջերում էին, բայց քիչ բան ասվեց այդ բախումներում իսրայելական զենքի առանցքային դերի մասին: Միայն թուրքական Hurriyet-ն անդրադարձավ Ադրբեջանի կողմի իսրայելական Harop անօդաչու թռչող սարքի մասին, որը հայկական կողմի բողոքն առաջացրեց: Այս մասին գրում է Al Monitor-ը:
Ըստ պարբերականի, սոցհարցումներում Ադրբեջանը պարբերաբար ներկայացվում է որպես Թուրքիայի ամենամոտ բարեկամը, մինչդեռ Իսրայելը պահպանում է լուրջ սպառնալիքի իր կարգավիճակը:
«Հետաքրքիր է, որ Իսրայելն Ադրբեջանի սպառազինությունների հիմնական մատակարարն է, եւ այս իրավիճակը հանելուկ է. ինչո՞ւ են թուրքերը լռում, երբ իրենց ամենամոտ բարեկամ Ադրբեջանն ու ամենամեծ հակառակորդը, եթե ոչ թշնամին՝ Իսրայելը, սերտ հարաբերություններ են զարգացնում: Հատկանշական է թուրքական հասարակության երկու շերտերի լռությունը. ուլտրա-ազգայնականների, որոնց հավատարմությունն Ադրբեջանին գրեթե բացարձակ է, եւ իսլամականների, որոնք Իսրայելին քննադատելու ոչ մի առիթ բաց չեն թողնում»,- գրում է պարբերականը:
Պարբերականի համաձայն, Ազգային եւ ռազմավարական հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ղեկավար Ռիչարդ Կիրակոսյանը կարծում է, որ Իսրայելը Թուրքիային փոխարինել է Ադրբեջանի կարեւոր ռազմական հովանավորի դերում: Ըստ նրա, այս մասին է վկայում 2012 թվականին Ադրբեջանի կողմից իսրայելական պետական Israel Aerospace Industries-ից անօդաչու թռչող սարքերի եւ հակաօդային պաշտպանության զենիթա-հրթիռային համակարգերի գնման շուրջ կնքված 1.6 մլրդ դոլար արժողությամբ պայմանագիրը: Կիրակոսյանի խոսքով, երկկողմ հարաբերությունները չեն սահմանափակվում զենքի առեւտրով:
«Երկրները շահերը համընկնում են երեք հիմնական ուղղություներով՝ անվտանգության եւ ռազմական փոխգործակցության, այդ թվում՝ հետախուզության ոլորտում համագործակցության; էներգետիկայի եւ առեւտրի; աշխարհաքաղաքական ռազմավարության»,- ընդգծում է հոդվածագիրը:
Թուրքիան, ըստ հրապարակման, միշտ Ադրբեջանին կոչ է անում նվազեցնել Իսրայելի հետ համագործակցության մակարդակը: «Հետեւաբար՝ «Եթե չես կարող հաղթել ինչ-որ մեկին, միացիր նրան» ասացվածքն այժմ իսրայելա-ադրբեջանական ռազմավարական բարեկամության հարցում թուրքական կառավարության չգրված կարգախոսն է դարձել: Փակ դռների հետեւում թուրք-իսրայելա-ադրբեջանական բլոկը, կարծես, լավ է աշխատում գրեթե բոլոր ճակատներում: Ուլտրա-ազգայնականների համար Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի պոտենցիալ հաղթանակը գերիշխում է Իսրայելի հանդեպ թշնամանքի նկատմամբ»,- ամփոփում է հեղինակը:

В начале апреля, столкновения на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана, стали главными заголовками в Турции, однако очень мало говорилось о ключевой роли израильского оружия в этих столкновениях. Только турецкая газета Hurriyet затронула коснулась использования Азербайджаном израильского вооруженного беспилотника Harop, вызвавшего протест армянской стороны. Об этом пишет Al Monitor.
Азербайджан, согласно изданию, систематически представляется как самый близкий друг Турции по опросам общественного мнения, в то время как Израиль сохраняет свой статус в качестве серьезной угрозы. «Интересно, что Израиль является основным поставщиком вооружений Азербайджана, ситуация, которая представляет загадку: почему турки молчали, когда Азербайджан, их самый близкий друг, и Израиль, их самый большой соперник - если не враг – развивают тесные отношения? Молчание двух слоев турецкого общества особенно примечательно - турецкие ультра-националисты, чья приверженность Азербайджану почти абсолютная; и исламисты, которые не пропускают никакой возможности критиковать Израиль», - пишет издание.
По мнению руководителя армянского Центра национальных и стратегических исследований Ричарда Киракосяна, говорится в статье, Израиль заменил Турцию в качестве важного военного покровителя Азербайджана. Об этом, по его словам, свидетельствует заключенная в 2012 году сделка по закупке Азербайджаном беспилотных летательных аппаратов и зенитно-ракетных систем ПВО за $1,6 млрд. у управляемой государством компании Israel Aerospace Industries. Согласно Киракосяну, двусторонние отношения не ограничиваются торговлей оружием. «Интересы стран сходятся в трех основных направлениях - безопасность и военное взаимодействие, в том числе сотрудничество в сфере разведки; энергетика и торговля; геополитическая стратегия», - подчеркнул он.
Турция, говорится в публикации, всегда призывала Азербайджан понизить уровень сотрудничества с Израилем. «Следовательно, в настоящее время старинная пословица «Если не можешь победить кого-то, присоединись к нему» стала неписаным девизом турецкого правительства в израильско-азербайджанской стратегической дружбе. За закрытыми дверями турецко-израильско-азербайджанский блок, кажется, хорошо работает почти на всех фронтах. Для ультра-националистов потенциальная победа Азербайджана в отношении Армении преобладает над неприязнью к Израилю», - заключает автор.