Չի կարելի մոռանալ հայ ժողովրդի ցավը: Այդ մասին մայիսի   27-ին Հայաստանի խորհրդարանում լրագրողներին հայտնել է Էկվադորի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռոսանա Ալվարադոն իր հայ գործընկեր Էդուարդ Շարմազանովի հետ ճեպազրույցին:
«Մենք պետք է դատապարտենք աշխարհում բոլոր ցեղասպանությունների ժխտումը: Մենք պետք է պայքարենք հանուն խաղաղության, մարդու իրավունքների, մարդկային արժեքների պահպանման»,- հայտնել է նա:
Նրա խոսքով, ինքը եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում եւ ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին: Էկվադորցի պատգամավորները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Էկվադորի խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Աուգուստա Անդրադեն հայտնել է, որ իր տեսածից հետո անհասկանալի է, թե մարդիկ ինչպես կարող են մինչեւ հիմա ի վիճակի լինել նման հանցագործությունների:

Нельзя забыть боль армянского народа. Об этом заявила журналистам 27 мая в парламенте Армении вице-спикер парламента Эквадора Росана Альварадо на брифинге с армянским коллегой Эдуардом Шармазановым.
«Мы должны осудить отрицание всех геноцидов мира. Мы должны бороться за мир, права человека, сохранение человеческих ценностей»,- заявила она.
По её словам, она побывала в мемориале Цицернакаберд и возложила цветы в память о жертвах Геноцида армян. Депутаты из Эквадора побывали и в Музее-институте геноцида армян.
Как заявил председатель комиссии по внешним связям парламента Эквадора Мария Аугуста Андраде, после увиденного там непонятно, как люди до сих пор способны на подобные преступления.