Չի կարելի մոռանալ հայ ժողովրդի ցավը: Այդ մասին մայիսի   27-ին Հայաստանի խորհրդարանում լրագրողներին հայտնել է Էկվադորի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռոսանա Ալվարադոն իր հայ գործընկեր Էդուարդ Շարմազանովի հետ ճեպազրույցին:
«Մենք պետք է դատապարտենք աշխարհում բոլոր ցեղասպանությունների ժխտումը: Մենք պետք է պայքարենք հանուն խաղաղության, մարդու իրավունքների, մարդկային արժեքների պահպանման»,- հայտնել է նա:
Նրա խոսքով, ինքը եղել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում եւ ծաղիկներ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին: Էկվադորցի պատգամավորները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
Էկվադորի խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Մարիա Աուգուստա Անդրադեն հայտնել է, որ իր տեսածից հետո անհասկանալի է, թե մարդիկ ինչպես կարող են մինչեւ հիմա ի վիճակի լինել նման հանցագործությունների:

YEREVAN. – It is impossible to forget the pain of the Armenian people, Deputy Speaker of the Ecuadorian Parliament Rosana Alvarado said.
She emphasized that they should condemn denial of all genocides in the world. They should struggle for peace, human rights, preservation of human values, Alvarado said during the briefing with the Armenian colleague Eduard Sharmazanov on Friday.
Earlier the Ecuadorian lawmaker visited Tsitsernakaberd memorial and laid a wreath in memory of the victims of the Armenian Genocide.  Deputies from Ecuador also visited the Museum-Institute of the Armenian Genocide.
As the chairman of Committee on Foreign Relations of the Parliament of Ecuador Maria Andrade said it is not clear for her how people are still capable of such crimes.