Ուկրաինան կարող է Եվրամիության երկրներին համոզել երկարացնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, եթե Կիեւը բարեփոխումների անցկացման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում առաջընթաց ցուցադրի: Reuters-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար, ներկայում Ուկրաինայի նախագահի արտահաստիքային խորհրդական Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:
Նա նշել է, որ պատժամիջոցների երկարաձգումը Դոնբասում հակամարտության կարգավորման հարցում Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու միակ միջոցն է:
«Արեւմտյան երկրների ներկայացուցիչներից տեղյակ եմ, որ պատժամիջոցների երկարաձգումը կապված է համալիր բարեփոխումներ անցկացնելու՝ Ուկրաինայի պատրաստակամության հետ»,- ասել է Ռասմուսենը:
«Նախագահ Պորոշենկոյի խորհրդականի պաշտոնում իմ նպատակը «երկկողմանի երթեւեկությամբ փողոցի» ստեղծումն է Ուկրաինայի եւ Արեւմուտքի երկրների միջեւ: Մի կողմին պետք է համոզեմ, որ Կիեւն անհրաժեշտ բարեփոխումներ է իրականացնում, մյուս կողմին՝ բացատրեմ եվրոպական գործընկերների քաղաքական առաջնահերթությունները»,- Ռասմուսենի խոսքերն է մեջբերում Lenta-ն:

Украина сможет убедить страны Евросоюза продлить санкции против России, если Киев продемонстрирует прогресс в проведении реформ и борьбе с коррупцией. Об этом заявил бывший генеральный секретарь НАТО, а ныне внештатный советник украинского президента Петра Порошенко Андерс Фог Расмуссен агентству Reuters.
Он отметил, что продление санкций является единственным способом оказать давление на Россию в вопросе урегулирования конфликта в Донбассе.
«От представителей западных стран я знаю, что их готовность продлить санкции также связана с готовностью Украины на деле проводить комплексные реформы», – сказал Расмуссен.
«Моя цель на посту советника президента состоит в создании "улицы с двусторонним движением" между Украиной и странами Запада. Одну сторону я буду убеждать в том, что Киев проводит необходимые реформы, другой разъясню политические приоритеты европейских партнеров», — заявил Расмуссен, цитирует Lenta.