Գարեգին Նժդեհի արձանը մի փոքր Պետրոս Առաջինին է հիշեցնում, միգուցե, այն պատճառով, որ քանդակագործ Գագիկ Ստեփանյանը սովորել է Պետերբուրգում: Այս մասին մայիսի 30-ին խորհրդարանում ասել է քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով Երեւանի կենտրոնում Նժդեհի նոր արձանի բացմանը:
Նա հիշեցրել է, որ մրցույթին 10-11 աշխատանք է ներկայացվել: Դրանցից ընտրվել են 5-ը, որոնցից գաղտնի քվեարկությամբ հաղթող է դարձել Գագիկ Ստեփանյանի աշխատանքը: Մնացած էսքիզները եղել են կամ ձիու վրա կամ զենքով: «Ամենայն հավանականությամբ, հենց այդ պատճառով էլ նախընտրելի է թվացել այս գաղափարը: Իհարկե, աշխատանքների ընթացքում այն մի շարք փոփոխություններ է կրել: Ասում են, որ Գարեգին Նժդեհը նման է Պետրոս Առաջինին: Քանդակագործը սովորել է Պետերբուրգում, հնարավոր է դա է պատճառը: Միաժամանակ պետք չէ մոռանալ, որ նույն աշխուժությամբ երեւանցիները վիճում էին շատ արձանների շուրջ՝ Վիլյամ Սարոյանի, մարշալ Բաղրամյանի», - նշել է նախարարը:

Облик Гарегина Нжде на памятнике немного напоминает Петра I – возможно, оттого, что скульптор, Гагик Степанян, учился в Петербурге. Об этом заявил журналистам в парламенте Армении 30 мая министр градостроительства Нарек Саркисян, отвечая на вопрос о новом памятнике Нжде в центре Еревана.
Он напомнил, что на конкурс было представлено 10 – 11 работ (тогда Саркисян был главным архитектором Еревана). Отобрано было 5 работ, из которых тайным голосованием победителем стала работа Гагика Степаняна. Все остальные эскизы были либо верхом, либо при оружии. «Скорее всего, именно поэтому предпочтительней оказалась иная задумка. Конечно, в ходе работ она претерпела ряд изменений. Говорят, что тут Гарегин Нжде похож на Петра I. Скульптор памятника учился в Петербурге – возможно, от этого. В то же время, не стоит забывать, что с похожей живостью ереванцы спорили и о многих других памятниках – и Вильяму Сарояну, и маршалу Баграмяну», - заметил министр.