Հայաստանի արտաքին պարտքը 2016-ի առաջին եռամսյակի  վերջին կազմել է 4 մլրդ 406 մլն դոլար: Այս մասին մայիսի 31-ին խորհրդարանում ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերով հանձնաժողովի նիստում ասել է ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը: Հայկական դրամով պարտքը կազմում է 2 տրլն 120 մլրդ դրամ:
Պարտքի գերակշիռ մասը՝ 3 մլրդ 915 մլն դոլարը, կազմել է Կառավարության պարտքը, իսկ մնացածը՝ Կենտրոնական բանկի: 2016-ի առաջին եռամսյակում պետական բյուջեի դեֆիցիտը փակելու համար ծախսվել է 13.7 մլրդ դրամ օտարերկրյա վարկային միջոցներից:

Внешний госдолг Армении на конец I квартала 2016 года составил $4 млрд. 406 млн. Об этом заявил 31 мая замминистра финансов, главный казначей Армении Атом Джанджугазян, выступая на заседании Комиссии парламента по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. В армянских драмах долг составил  2 трлн. 120 млрд.
Преобладающую часть долга, $3 млрд. 915 млн. или 1 трлн. 855 млрд. драмов, составил долг Правительства, остальную – Центрального банка. В I квартале 2016 года на покрытие дефицита госбюджета было затрачено 13,7 млрд. драмов зарубежных кредитных средств. На погашение внешних государственных кредитов было выделено 8,9 млрд. драмов (по текущему курсу $18,6 млн.).