15-ից 64 տարեկան ամեն չորրորդ եվրոպացին կյանքում գոնե մեկ անգամ փորձել է արգելված թմրանյութ, ասված է Եվրոպական մոնիտորինգային կենտրոնի (EMCDDA) թմրանյութի եւ թմրամոլության վերաբերյալ ամենամյա զեկույցում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Մեր գնահատականների համաձայն, ավելի քան  88 մլն չափահաս կամ Եվրոպական Միությունում 15-ից 64 տարեկան բնակչության ավելի քան մեկ քառորդը կյանքում երբեւէ արգելված թմրանյութ է փորձել», — ասված է զեկույցում:
Կենտրոնը նշում է, որ Եվրոպայում ամենաժողովրդական թմրանյութը մարիխուանան է. այն փորձել է ավելի քան 82 մլն մարդ: Ֆրանսիայում կյանքում գոնե մեկ անգամ մարիխուանա է փորձել հասուն բնակչության  40 տոկոսը, այլ երկրներում ցուցանիշը զգալիորեն ավելի ցածր է`  30 տոկոս Դանիայում եւ Իտալիայում, 10 տոկոսից պակաս Բուլղարիայում, Հունգարիայում, Ռումինիայում եւ Մալթայում:

Every fourth European aged 15 to 64 has at least once tried banned drugs, the annual report on European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA) published Tuesday reads, RIA Novosti reports.
According to the report, over 88 million adults, or more than one quarter of the persons aged 15 to 64 in the European Union, tried banned drugs some time in their lives.
The Center noted that the most popular drug in Europe is marijuana: it was tried by over 82 million people. In France, 40 percent of the adult population tried marihuana at least once in lifetime. In other countries, the index is significantly low, being 30 percent in Denmark and Italy, and less then 10 percent in Bulgaria, Hungary, Romania and Malta.