Եթե Լեռնային Ղարաբաղն ուզում է հակամարտության վճռորոշ կողմ լինել, պիտի այժմ դժգոհություն հայտնի: Այդ մասին   NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է    «Մոդուս Վիվենդի» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, փորձագետ Արա Պապյանը:
Նրա խոսքով,  եթե ոչինչ չփոխվի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը բանակցությունների սեղանի մոտ կհրավիրեն այն դեպքում միայն, երբ ամեն ինչ արդեն որոշված կլինի: «Իգոր Պոպովը միշտ ասել է, որ Ղարաբաղն ինչ-որ փուլում պետք է նստի բանակցությունների սեղանի մոտ, սակայն այն բանից հետո միայն, երբ ամեն ինչ որոշված լինի:   Եթե որեւէ փաստաթուղթ ստորագրվի եւ Լեռնային Ղարաբաղին հրավիրեն բանակցությունների, ղարաբաղյան կողմին կասեն, որ ամեն ինչ արդեն որոշված է, իսկ իրենից պահանջվում է միայն ուրախանալ եւ ծափահարել», - նշել է Պապյանը: Որեւէ բանից անկախ, ընդգծել է նա, Ղարաբաղը պետք է ներկա լինի բանակցությունների բոլոր փուլերում: «Հայաստանի իշխանությունները ինչ-որ փուլում պետք է հայտնեն, որ այլեւս հանդես չեն գա Ղարաբաղի անունից եւ միջազգային հանրությանը կոչ անեն հետագա բանակցությունները վարել ԼՂՀ-ի իշխանությունների հետ:  Չեմ կարծում, թե դա կհանգեցնի պատերազմի», - նշել է Պապյանը` հավելելով, որ բանակցային գործընթացն ինքնին չի կանգնեցնում ռազմական գործողությունները:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովը NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանի մոտ:   «Ենթադրում եմ, որ որոշակի փուլում, օրինակ` շրջանակային պայմանավորվածության ձեռք բերումից հետո, ղարաբաղցիները պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղանի մոտ: Չէ որ խոսքն այն մարդկանց մասին է, որոնք ապրում են այնտեղ եւ ապրելու են», - հայտնել է Պոպովը:

Если Нагорный Карабах хочет быть решающей стороной конфликта, он должен выразить недовольство сейчас. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель аналитического центра «Модус Вивенди», эксперт Ара Папян.
По его словам, если ничего не изменить, Нагорно-Карабахскую Республику пригласят за стол переговоров только тогда, когда все уже будет решено. «Игорь Попов всегда говорил, что Карабах на каком-то определенном этапе должен сесть за стол переговоров, однако только после того, как все уже будет решено. Если какой-то документ будет парафирован, и Нагорный Карабах пригласят на переговоры, карабахской стороне скажут, что все уже парафировано, а от нее требуется лишь обрадоваться и аплодировать», - отметил Папян. Вне зависимости от чего-либо, подчеркнул он, Карабах должен присутствовать на всех этапах переговоров. «Власти Армении на каком-то этапе должны заявить, что больше не будут выступать от имени Карабаха, и призвать международное сообщество вести дальнейшие переговоры с властями НКР. Не думаю, что это приведет к войне», - заметил Папян, добавив, что переговорный процесс сам по себе не приостанавливает военные действия.
Напомним, что российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am, что Нагорный Карабах должен вернуться за стол переговоров. «Полагаю, что на определенном этапе, к примеру, после достижения рамочной договоренности, карабахцы должны вернуться за стол переговоров. Ведь речь идет о людях, которые там живут и будут там жить», - заявил Попов.