Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 2-ին Փարիզում կհանդիպի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։
ԱԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը NEWS.am-ին հայտնեց, թե  այդ օրը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հանդիպում նախատեսված չէ։
Ըստ Բալայանի, նախարարը ավելի վաղ խորհրդարանում էլ հայտնել էր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին հանդիպելու մտադրության մասին։
Նշենք, որ հանդիպման հավանականության մասին հայտարարել էր Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը, որը, սակայն, առանձին կհանդիպի համանախագահների հետ։

YEREVAN. - Armenian FM Edward Nalbandian will meet with the OSCE Minsk Group Co-Chairs in Paris on June 2.
The Spokesperson for the Armenian FM, Tigran Balayan, told Armenian News – NEWS.am that no meeting between the Armenian and Azerbaijani FMs is scheduled on that day.
According to Balayan, the FM had earlier stated in the parliament about the intention to meet with the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov had announced about the possibility of the meeting between the Armenian and Azerbaijani FMs, however, he will meet with the Co-Chairs separately.