Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին հունիսի 24-ին Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում կդիմավորեն հայկական լավաշով եւ ծիրանով: Այս մասին այսօր` հունիսի 22-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
«Հռոմի պապին դիմավորելու արարողակարգում կան լրացուցիչ տարրեր` մանկական երգչախումբ եւ ժամանման պահին հայկական ծիրանի ու լավաշի մատուցում հայ մանուկների կողմից»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Եռօրյա այցի ընթացքում Հռոմի Պապն այցելելու է Էջմիածին, Գյումրի, Խոր Վիրապ, իսկ Երեւանի Հանրապետության հրապարակում կմատուցվի պատարագ: Նշենք, որ Հռոմի Պապի այցը առաջին քրիստոնյա երկիր լուսաբանելու համար արդեն իսկ հավատարմագրվել է 600-ից ավելի լրատվամիջոց, որոնց կեսը` միջազգային:
«Ստեղծված են աշխատանքային վայրեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար: Միջոցառումներին կարելի է հետեւել նաեւ հայկական հեռուստաընկերությունների ուղիղ հեռարձակմամբ»,- ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Հռոմի պապի այցի շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին մասնակցելու համար մեծ թվով մարդիկ են ժամանել Սփյուռքից:

YEREVAN. – Pope Francis will be welcomed Friday at Zvartnots International Airport, in Armenia’s capital city of Yerevan, with the Armenian lavash bread and apricots, noted Vigen Sargsyan, the Presidential Chief of Staff, at a press conference on Wednesday.
“There are additional elements—a children’s choir, and a presentation of Armenian apricot and lavash by Armenian children, upon arrival—in the protocol to greet the Pope,” said Sargsyan.
More than 600 media outlets, half of them international, already have been accredited to cover the Pope’s visit to the first Christian country.
“Workplaces are created for media representatives,” added the presidential chief of staff. “The events can be followed also via live Armenian TV broadcast.”
A large number of Diaspora Armenians also have arrived to attend the events to be held within the framework of Pope Francis’ visit.