Հունգարիայի արտաքին գործերի ու արտաքին առեւտրի հարցերով նախարար Պետեր Սիյարտոն հաջորդ շաբաթ կայցելի Ադրբեջան:
Ադրբեջանում Հունգարիայի դեսպանատունը Report–ին հայտնել է, որ նախարարը մասնակցելու է Ադրբեջան–Հունգարիա տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին, որը անցնելու է Բաքվում հունիսի 28-ին:
Նախարարի հետ միասին Բաքու է ժամանելու հունգարացի ձեռներեցների մեծ պատվիրակություն:
Հիշեցնենք, որ պաշտոնական Բուդապեշտը նավթադոլարները գերադասեց բարոյականությանն ու պատվին՝ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մարդասպանին՝ Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելով Ադրբեջան: Չնայած դատավճռին, որը Սաֆարովին ցմահ ազատազրկման էր դատապարտում, Հունգարիայի իշխանությունները մարդասպանին հանձնել են Ադրբեջանին, որտեղ նա ազատ է արձակվել ու մեծարվել որպես ազգային հերոս:

Министр иностранных дел и внешней торговли Венгрии Петер Сиярто посетит Азербайджан на следующей неделе.
Как сообщили Report в Посольстве Венгрии в Азербайджане, министр примет участие в заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Азербайджан-Венгрия, которое пройдет в Баку 28 июня.
Cовместно с министром в Баку приедет большая делегация венгерских предпринимателей.
Напомним, что официальный Будапешт предпочел азербайджанские нефтедоллары морали и чести, выдав убийцу армянского офицера Гургена Маркаряна, Рамиля Сафарова на родину. Несмотря на судебный вердикт, приговоривший Сафарова к пожизненному лишению свободы, власти Венгрии передали  убийцу в Азербайджан, где он был возведен в ранг национального героя.