Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, քանի որ անսահման է ազատության նրա ձգտումը: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 24-ին, Բուենոս-Այրես քաղաքի խորհրդարանի պատգամավոր Գուստավո Վերայի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ողջունելով հյուրի այցը Հայաստան՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ-արգենտինական բազմակողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ դրանք զարգանում են համաչափ եւ բնականոն հունով: Նա կարեւորել է Արգենտինայի խորհրդարանի հետ կապերի առավել սերտացումն ու զարգացումը, ինչն իր հերթին անհրաժեշտ է համարել նաեւ Գուստավո Վերան: ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հղել Արգենտինայի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման բանաձեւի ընդունման համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն առանցքային տեղ են հատկացրել Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստան այցին. ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Ֆրանցիսկոս Պապի այցը քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիր գնահատել է պատմական եւ նշանակալի՝ ողջ աշխարհի քրիստոնյաներին համախմբելու, սեր եւ խաղաղություն քարոզելու առումով:
Այս համատեքստում անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, որն առանձնացել է մի շարք ռազմական հանցագործություններով, որոնք իրականացվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից թե զինվորականների, թե խաղաղ բնակիչների նկատմամբ: Նա նշել է, որ Ադրբեջանին անթաքույց աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանն արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ պահող Թուրքիան: ԱԺ փոխնախագահն անընդունելի է համարել նման հարցերի վերաբերյալ երկակի ստանդարտների կիրառումը՝ ընդգծելով. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ունի ազատ կամարտահայտության եւ անկախ ապրելու իրավունք, ինչպես մնացած երկրների ժողովուրդները»: Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները դեռեւս 1991 թվականին են արտահայտել իրենց կամքը՝ հանրաքվեի ճանապարհով դուրս գալով ԽՍՀՄ կազմից: «Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, քանի որ անսահման է ազատության նրա ձգտումը»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Պատգամավոր Գուստավո Վերան նույնպես անդրադարձել է Ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստան այցին եւ գնահատել այն իր առանձնահատուկ նշանակությամբ եւ նպատակներով: Արգենտինացի պատգամավորը եւս կարեւորել է մեր երկրի հետ կապերի ամրապնդումը, ներկայացրել Ֆրանցիսկոս Պապի գործունեությունը, որում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում պատերազմների, ռասիզմի եւ ահաբեկչությունների դեմ պայքարը, փախստականների խնդիրները, նրանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի բացառումը:

YEREVAN. – Vice President of the National Assembly (NA) of Armenia, Eduard Sharmazanov on Friday received MP Gustavo Vera of the Argentine capital city of Buenos Aires.
Welcoming the guest’s visit to Armenia, Eduard Sharmazanov highly assessed the Armenian-Argentinean multilateral relations, and noted that they develop adequately and in normal fashion. He highlighted the rapprochement and development of relations with the Argentine Parliament, for the adoption of the resolution on the recognition and condemnation of Armenian Genocide.
At the ensuing talk, the interlocutors paid a key attention to Pope Francis’ forthcoming visit to Armenia. The NA deputy speaker assessed the Papal visit to the country, which was the first to adopt Christianity, as historic and significant in terms of consolidating the Christians of the whole world and preaching love and peace.
In this context, and touching upon regional challenges, Eduard Sharmazanov presented the recent aggression which Azerbaijan had unleashed against Nagorno-Karabakh (Artsakh), and which has become distinguished with several military crimes committed by the Azerbaijani military force, toward both the military and civilians.
He noted that Turkey, keeping Armenia under blockade already for 23 years, openly showed support to Azerbaijan. The NA vice chairman considered inadmissible the use of double standards on such issues, stressing: “The people of Nagorno-Karabakh have the right of free will and living free, as the peoples of other countries.”
And the residents of Artsakh have already expressed their will in 1991, by seceding from the USSR through referendum.
“Nagorno-Karabakh will never be part of Azerbaijan, as its aspiration of freedom is endless,” added Eduard Sharmazanov.
Gustavo Vera also reflected on the Pope’s visit to Armenia, and assessed it with its special importance and objectives. The Argentinean lawmaker also highlighted the strengthening of ties with Armenia, presented the activities of Argentine native Pope Francis, where the fight against wars, racism and terrorism, the refugees’ issues, and the exclusion of discrimination against them have a special place.