ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ են անում չխոչընդոտել Լեռնային Ղարաբաղում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի առաքելության ընդլայնմանը: Այս մասին ասված է ՄԽ համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ուրբաթ տարածել է ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունը:
«Մենք Հայաստանին եւ Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերացնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի առաքելության ընդլայմանն ուղղված բոլոր խոչընդոտները»,- ասված է հայտարարությունում:
Փաստաթղթում նաեւ նշվում է, որ համանախագահները կոչ են անում նպաստել բանակցություններում առաջընթացին եւ հետաքննությունների մեխանիզմների ներդրման շուրջ ԵԱՀԿ-ի առաջարկներին:
Դեսպանները կարծում են, որ կողմերը պետք է հարգեն մայիսի 16-ին Վիեննայի եւ հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգի բանակցություններում ձեռք բերված համաձայնությունները:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают Армению и Азербайджан прекратить препятствовать расширению миссии личного представителя председателя организации в Нагорном Карабахе Анджея Каспршика.  Об этом говорится в совместном заявлении посла РФ Игоря Попова, посла США Джеймса Уорлика и посла Франции Пьера Андриё, распространенном в пятницу пресс-службой ОБСЕ. http://www.osce.org/
«Мы призываем Азербайджан и Армению убрать все оставшиеся препятствия для расширения миссии личного представителя председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика», — говорится в заявлении.
В документе также добавляется, что сопредседатели призывают к прогрессу в переговорах и предложениях по внедрению механизма расследований ОБСЕ.
Послы считают, что сторонам необходимо уважать договоренности, отраженные в соглашениях от 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге.