ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ ոչ բոլոր պատասխաններն են   «սեղանին դրված», կողմերը պետք է ուշադիր լսեն իրար: Այդ մասին Ֆրանսիայից, Իտալիայից եւ Բենիլյուքսի երկրներից գործընկերների հետ հանդիպումից առաջ հայտնել է ԳԴՀ-ի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը:
«ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու վերաբերյալ ոչ բոլոր պատասխաններն են սեղանին դրված, ամեն ինչ կախված է նրանից, թե մենք որքան ուշադիր կլսենք իրար», — ասել է նախարարը:
Շտայնմայերը նաեւ նշել է, որ ժամանակակից Եվրոպան խաղաղության եւ կայունության հաջող նախագիծ է, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Մենք հանդիպում ենք այն պետությունների ներկայացուցիչների կազմով, որոնք պետք է ազդանշան տան, որ մենք չենք հրաժարվի Եվրոպայից: Դա խաղաղության եւ կայունության հաջող նախագիծ է, գուցե աշխարհում միակ տարածաշրջանն է, որը գործում է տասնամյակների ընթացքում», — ասել է նախարարը:
Պաշտոնական տվյալների համաձայն, Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու օգտին հանրաքվեին քվեարկել է 51,9 տոկոսը: Վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը հանրաքվեից հետո հայտնել է հոկտեմբերին իր հրաժարականի մասին:

Не все ответы касательно выхода Великобритании из ЕС «лежат на столе», стороны должны внимательно слушать друг друга. Об этом заявил журналистам перед встречей с коллегами из Франции, Италии и стран Бенилюкса глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер.
«Не все ответы касательно выхода Великобритании из ЕС лежат на столе, все зависит от того, что мы внимательно будем слушать друг друга», — сказал министр.
Штайнмайер также отметил, что современная Европа является успешным проектом мира и стабильности, передает РИА Новости.
«Мы встречаемся в составе представителей государств, которые должны подать сигнал, что мы не откажемся от Европы. Этот успешный проект мира и стабильности, возможно, единственный регион в мире, который действует на протяжении десятилетий», — сказал министр.
Согласно официальным данным, за выход Великобритании из состава Евросоюза на референдуме высказались 51,9% проголосовавших. Премьер-министр Дэвид Кэмерон после референдума сообщил о предстоящей в октябре отставке.