Ճապոնական Կումամոտոյի պրեֆեկտուրայում գրեթե 64 հազար մարդու խորհուրդ է տրվել տարհանվել սողանքների պատճառով, հայտնում է  NHK հեռուստաընկերությունը:
Պրեֆեկտուրայում, որտեղ ապրիլին 7 եւ 6 մագնիտուդով ուժեղ երկրաշարժերի շարք է տեղի ունեցել եւ հողը տեղախախտվել է ստորգետնյա ցնցումների պատճառով, հունիսի կեսից շարունակական հորդառատ անձրեւներ են տեղում:
Երկուշաբթի հորդառատ անձրեւների առաջացրած սողանքի պատճառով Կումամոտոյում վեց մարդ է զոհվել: Օդերեւութաբանները ռեկորդային են կոչել երկուշաբթի եւ երեքշաբթի այստեղ տեղացած տեղումների մակարդակը` ժամում մինչեւ    150 մմ: Նման ինտենսիվ անձրեւներ կարելի է դիտարկել ընդամենը մի քանի տարին մեկ անգամ:
Հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ Կյուսյու կղզում, որտեղ Կումամոտոն է, մի շարք շրջաններում 400-ից 700 մմ տեղումներ են եղել: Բարձրացել է գետերի մակարդակը, մեծացել է սողանքների վտանգը:
Ինտենսիվ անձրեւներ են գալիս նաեւ Ճապոնիայի հյուսիսում` Հոկայդո կղզում: Մինչեւ կիրակի առավոտ այդտեղ կարող է մինչեւ 120 մմ տեղում գալ: Օդերեւութաբանները զգուշության կոչ են անում ջրհեղեղների եւ սողանքների աճող սպառնալիքի հետ կապված:

Nearly 64 thousand people in the Japanese prefecture Kumamoto are advised to evacuate due to the threat of landslides , reported RIA Novosti with a reference to the NHK.
In April a series of strong 7 and 6 magnitude earthquakes occurred in the prefecture, and the ground shook with tremors. There have been  prolonged heavy rainfalls since mid-July. On Monday six people died in Kumamoto due to landslides caused by rainfalls. The forecasters acknowledged a record level of precipitation that fell here on Monday and Tuesday - up to 150 millimeters per hour . Such an intensity of showers can be observed here only once in every few years .
According to the TV channel, 400 to 700 millimeters of precipitation fell on some regions of the island of Kyushu , where Kumamoto is located. The level of rivers rose; the  risk of landslides increased. There are intense rains in the north of Japan, Hokkaido, as well . It is likely that 120 millimeters of precipitation will fall here until Sunday morning.  Meteorologists call on keep cautious  due to growing threat of flooding and landslides .