Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հայտնել է, որ քրիստոնյաները ու Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին պետք է ներում խնդրեն նույնասեռականներից՝ սեռական փոքրամասնոււթյունների հանդեպ նախկինում իրենց ունեցած վերաբերմունքի համար, հայտնում է «Ռոյթերը»:
Քահանայապետը հայտնել է, որ նույնասեռականները չպետք է խտրականության ենթարկվեն, նրանց հարգել է պետք: Ֆրանցիսկոսը մի քիչ ձեւափոխել է «Ով եմ ես, որ դատեմ» հանրահայտ խոսքը, որը նա ասել էր 2013-ին Հռոմի պապ կարգադրվելուց հետո:
«Եթե դա մարդու վիճակն է, բայց նա բարի կամք ունի ու փնտրում է Աստծուն՝ ո՞վ ենք մենք, որ դատենք»,- ասել է Պապը:
Ավելի ուշ Վատիկանի ներկայացուցիչ Ֆեդերիկո Լոմբարդին պարզաբանել է, որ խոսելով «վիճակի» մասին, Հռոմի պապը նկատի չուներ մարդու բժշկական վիճակը, այլ նկատի ուներ իրավիճակը, քանի որ իտալերենում այդ երկու բառերը հոմանիշներ են:
«Մենք պետք է ներողություն խնդրենք շատ բանի համար, ոչ միայն գեյերից: Բայց մենք պետք է ոչ թե պարզապես ներողություն, այլ ներում խնդրենք: Ներում: Աստած իմ, սա այն բառն է որը մենք այնքան հաճախ ենք մոռանում»- հավելել է Լոմբարդին:
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու կարծիքով նույնասեռական միտումները մեղք չեն, սակայն նույնասեռական ակտերը գնահատվում են որպես մեղք:

Если это — состояние человека, но он имеет добрую волю и ищет Бога — кто мы такие…
Папа римский Франциск заявил, что христиане и Римско-католическая церковь должны попросить прощения у гомосексуалистов за прошлое отношение к секс-меньшинствам, передает РИА Новости  со ссылкой на Рейтер.
Понтифик заявил, что гомосексуалисты не должны подвергаться дискриминации, согласно пасторскому посланию, их следует уважать. Франциск несколько видоизменил свое знаменитое высказывание «Кто я такой, чтобы судить?», сделанное им вскоре после интронизации в 2013 году.
«Если это — состояние человека, но он имеет добрую волю и ищет Бога — кто мы такие, чтобы  судить?» — отметил папа.
Позднее представитель Ватикана Федерико Ломбарди пояснил, что, говоря о «состоянии», понтифик не подразумевал медицинское состояние человека, а имел в виду термин «ситуация», поскольку в итальянском языке эти слова синонимичны.
«Мы должны извиниться за многое, не только перед геями. Но мы должны не просто извиниться, а попросить прощения! Прощение! Боже, это то слово, которое мы так часто забываем», — добавил Ломбарди.
С точки зрения Римско-католической церкви, гомосексуальные тенденции не являются греховными, однако гомосексуальные акты расцениваются как грех.