Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ներողությունը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հերթական փորձն է: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Համաշխարհային տնտեսության եւ միջազգային հարաբերությունների գիտաշխատող, քաղաքագետ, թուրքագետ Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին:
Նրա խոսքով, թուրքական տնտեսությունն իսկապես տուժել է ռուսական պատժամիջոցների հետեւանքով: «Այս դեպքում դրանք բավական ցավոտ էին: Ներկայում Անթալիայում հարյուրավոր հյուրանոցներ են վաճառվում: Բացի այդ, մեծապես տուժել է Թուրքիայի շինարարական ոլորտը, քանի որ ստիպված էին հրաժարվել թուրքական կողմի համար շահավետ պատվերներից: Տուժեց նաեւ թեթեւ արդյունաբերությունը: Անկեղծ լինենք. հետխորհրդային տարիներին Թուրքիան Ռուսաստանի թեթեւ արդյունաբերական արտադրանքի հիմնական մատակարարն էր»,- նշեց Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին: Բացի այդ, «Թուրքական հոսք» նախագիծը, որը սառեցվեց, Աքքույուի ԱԷԿ-ի շինարարությունը, որը նույնպես սառեցվեց:
Նա հիշեցրեց, որ թուրքերը, իհարկե, բազմիցս են փորձել երկխոսություն սկսել, բայց Ռուսաստանը ցանկություն չի հայտնել, քանի դեռ չեն կատարվել ռուսական կողմի պայմանները:
«Այսպիսով՝ քայլն արված է, Ռուսաստանի արձագանքից է կախված հարաբերությունների վերականգնման հնարավորությունը, բայց, իմ կարծիքով, Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի բարեկամական հարաբերությունների լիարժեք վերականգնում մոտ ապագայում հազիվ թե տեղի ունենա»,- ամփոփեց թուրքագետը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը նամակ է ուղարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որում ներողություն է խնդրում ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչը խոցելու համար:

Извинения президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана - очередная попытка урегулировать конфликт с Россией. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений Российской академии наук, политолог, тюрколог Виктор Надеин-Раевский.
По его словам, турецкая экономика, действительно, пострадала от российских санкций. «В данном случае они оказались достаточно болезненными. В настоящее время в Анталии продаются сотни гостиниц. Кроме того, строительная индустрия Турции сильно пострадала, потому что пришлось отказаться от заказов, выгодных турецкой стороне. Пострадала также легкая промышленность. Что греха таить, в постсоветские годы Турция стала для России основным поставщиком продукции легкой промышленности», - отметил Виктор Надеин-Раевский. Плюс к тому, продолжил он, проект «Турецкий поток», который был заморожен, проект строительства Атомной электростанции в Аккую, который тоже был заморожен. «А ведь этот проект строительства АЭС в Аккую скорее выгоден турецкой, нежели российской стороне. Такие подарки делаются только очень близким, доверительным партнерам. Турция не оправдала этих надежд России. Поэтому турецкая провокация была расценена как предательство», - подчеркнул Надеин-Раевский.
Конечно, напомнил он, турки неоднократно пытались начать диалог, но Россия не проявляла такого желания, пока не будут выполнены условия российской стороны.
«Таким образом, шаг навстречу сделан, от реакции России будет зависеть возможная попытка восстановления отношений, но, на мой взгляд, абсолютное восстановление дружественных отношений России и Турции вряд ли произойдет в ближайшее время», - подытожил тюрколог.
Напомним, согласно пресс-секретарю президента России Дмитрию Пескову, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил послание президенту России Владимиру Путину, в котором турецкий лидер принес свои извинения за сбитый бомбардировщик Су-24.