Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովը հույս է հայտնել, որ Թուրքիայի իշխանությունները պատասխանատվության կենթարկեն ռուսական Սու-24 օդանավի հետ կապված միջադեպի մեղավորներին եւ կփոխհատուցեն վնասը: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք հույս ունենք, որ թուրքական կողմը կիրականացնի վնասը փոխհատուցելու, մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու պատրաստակամության մասին հնչեցրած հայտարարությունը: Համոզված եմ, որ Ռուսաստանը երբեք նպատակ չի ունեցել առանց պատճառի խզել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ»,- Instagram-ի իր էջում գրել է Կադիրովը:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նամակ է ուղարկել, որում խորապես ցավակցել է Սու-24 օդանավի զոհված օդաչուի ընտանիքին, ինչպես նաեւ ցանկացած նախաձեռնության պատրաստակամություն հայտնել՝ «հասցված վնասի ցավն ու ծանրությունը մեղմելու» համար:

Глава Чечни Рамзан Кадыров выразил надежду, что власти Турции привлекут к ответственности виновных в инциденте с российским Су-24 и возместят ущерб.
«Мы выражаем надежду на то, что турецкая сторона реализует озвученные намерения о готовности решить проблему возмещения ущерба, привлечения к ответственности виновных. Я убеждён, что Россия никогда не ставила цель беспричинно разорвать отношения с Турцией», — написал Кадыров на своей странице в Instagram.
Ранее пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков заявил, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил российскому лидеру Владимиру Путину письмо, в котором выразил свое сочувствие и глубокие соболезнования семье погибшего российского пилота Су-24, а также сообщил о готовности к любой инициативе для «облегчения боли и тяжести нанесенного ущерба», передает РИА Новости.