Ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը հեռուստահաղորդավար Լարի Քինգին տված հարցազրույցում պատմել է համաշխարհային խնդիրների, կանանց ու արհեստական բանականության նկատմամբ իր վերաբերմունքի մասին: Starmus գիտամշակութային փառատոնում կայացած զրույցի կարճ բովանադակությունը հրապարակվել է Ora.tv. կայքում:
Հոքինգի կարծիքով մարդկության գլխավոր խնդիրը մթնոլորտի աղտոտման մակարդակի աճն է ու ածխաթթու գազի խտության բարձրացումը: Գիտնականին անհանգստացնում է, որ Քինգի հետ իր վերջին հարցազրույցից հետո (2010թ) Երկրի բնակչությունը աճել է 500 մլն-ով, իսկ օդի աղտոտումը՝ 8 տոկոսով:
Քինգը հիշեցրել է, որ իր հետ առաջին հարցազրույցի ժամանակ Հոքինգը կանանց անվանել էր Տիեզերքի մեծագույն գաղտնիքը, ու հետաքրքրվել է, արդյոք գիտնականին հաջողվել է առաջ շարժվել այդ գաղտնիքի բացահայտման գործում: Ֆիզիկոսը հարցին հարցով է պատասխանել. Քինգը ութ անգամ ամուսնացած է եղել յոթ տարբեր կանանց հետ՝ արդյոք այդ փաստը նշանակում է, որ հույսն ավելի հզոր է, քան փորձը:
Խոսելով արհեստական բանականության վտանգի մասին՝ Հոքինգը շեշտել է, որ այն ստեղծում են ժամանակակից կառավարությունները, որոնք հսկայական գումարներ են ներդնում ինքնակառավարվող զենք ու ավիացիա ստեղծելու համար ու չեն մտածում օրեցօր ավելի հզորացող համակարգիչների կանխարգելիչ լծակների մասին:
Եվ  վերջապես Քինգը Հոքինգին հարցրել է, թե ինչպես է նրան հաջողվում պահպանել այդքան ուժ, չնայած ծանր հիվանդությանը: «Գիտությանը իմ հավատարմությունն է օգնում ինձ ապրել: Դեռ մնացել են հարցեր, որոնց պատասխանները ես ուզում եմ գտնել»- ասել է գիտնականը:
Սթիվեն Հոքինգը հայտնի է տիեզերագնացության ոլորտում իր աշխատություններով, նաեւ գիտության ժողովրդականացումով: Նա առաջին անգամ հրապարակել էր մի հոդված, որտեղ հայտնել էր սեւ խորշերի՝ գոլորշիանալու հնարավորության մասին: Դեռ ուսանողական տարիներին, երբ սովորում էր Օքսֆորդի համալսարանում, գիտնականի մոտ հազվագյուտ հիվանդություն էին ախտորոշել (կողային ամիոտրոֆիկ սկլերոզ), ինչի հետեւանքով Հոքինգի մկանային ակտիվությունն այս պահին նվազագույնի է հասցված: Շրջապատի մարդկանց հետ նա կարողանում է շփվել համակարգչային համակարգի օգնությամբ, որը մշակել է Intel ընկերությունը: Այն վերլուծում է գիտնականի բիբերի շաժումը ու առաջարկում բառերի համապատասխան հավաքածու, հայտնում է Lenta–ն:

Физик Стивен Хокинг в интервью телеведущему Ларри Кингу рассказал о своем отношении к мировым проблемам, женщинам и искусственному интеллекту. Коротко содержание беседы, состоявшейся на культурно-научном фестивале Starmus (Тенерифе, Канарские острова), приводится на сайте Ora.tv.
Главной проблемой человечества Хокинг назвал рост уровня загрязнения атмосферы и повышение концентрации углекислого газа. Ученого беспокоит, что с момента его последнего интервью с Кингом (2010 год) население Земли выросло на 500 миллионов человек, а загрязнение воздуха — на 8 процентов.
Кинг напомнил, что во время своего первого интервью с ним Хокинг назвал женщин величайшей тайной Вселенной, и поинтересовался, удалось ли ученому продвинуться в этом вопросе. Физик ответил вопросом на вопрос: Кинг был женат восемь раз на семи разных женщинах — не означает ли этот факт победу надежды над опытом?
Говоря об опасности искусственного интеллекта, Хокинг подчеркивает, что ее создают современные правительства, вкладывающие огромные деньги в автономное оружие и авиацию и не думающие о «предохранительных рычагах» все более мощных компьютеров.
Наконец, Кинг спросил Хокинга, как ему удается сохранять силы, несмотря на тяжелую болезнь. «Жить мне помогает моя верность науке. Еще остались вопросы, на которые я хочу найти ответ», — сказал ученый.
Стивен Хокинг известен своими работами по космологии, а также популяризации науки. Так, он впервые опубликовал статью, где сообщил о возможности черных дыр испаряться. У ученого еще в студенческие годы, когда он учился в Оксфордском университете, обнаружили редкое заболевание (боковой амиотрофический склероз), вследствие которого мышечная активность Хокинга к настоящему времени сведена к минимуму. Общаться с окружающими ему помогает компьютерная система, разработанная компанией Intel. Она анализирует движение зрачков ученого и предлагает подходящий набор слов, передает Lenta