Իսրայելական կառավարության անվտանգության հարցերով երեք անդամ մտադիր է դեմ քվեարկել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրին: Քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա վաղը` չորեքշաբթի հունիսի 29-ին: Ynet-ը հայտնում է, որ խոսքը լուսավորության նախարար Նաֆթալի Բեննեթի, արդարադատության նախարար Աելեթ Շաքեդի եւ պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանի մասին է:
Բեննեթը հայտնել է, որ իրեն չեն բավարարում համաձայնագրի հեղհեղուկ կետերը, որոնց համաձայն, Թուրքիայի իշխանությունները պարտավորվում են աջակցել ՀԱՄԱՍ ահաբեկչական կազմակերպության կողմից պահվող իսրայելցիների եւ զոհված զինվորների մարմինների վերադարձին:
«Հրեական տան» առաջնորդը դժգոհ է նաեւ «Մավի Մարմարայի» կալանման ընթացքում զոհված Թուրքիայի քաղաքացիներին փոխհատուցում վճարելու մասին կետից: Բեննեթի կարծիքով, դա կարող է նախադեպ դառնալ: Բեննեթը միաժամանակ նշել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը համապատասխանում է Իսրայելի ազգային շահերին:
Պաշտպանության նախարարը մտադիր է դեմ քվեարկել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը կառավարության` անվտանգության հարցերով առաջիկա նեղ կազմով նիստին:
Պորտալի տեղեկությունների համաձայն, այս պահին քվեարկությունից առաջ ուժերի դասավորությունը հետեւյալն է. դեմ` Լիբերման, Բեննեթ եւ Շաքեդ, կողմ` Նեթանյահու, Կահլոն եւ Գալանտ: Պարբերականը ենթադրում է, որ Շտայնիցը կաջակցի որոշմանը: Նախարարներ Կացի եւ Էրդանի տեսանկյունը դեռեւս անհայտ է:
Ynet-ն ավելի վաղ մեջբերել էր կառավարության անդամներից մեկի խոսքերը, որը չէր ցանկացել հայտնել իր անունը. «Այս գործընթացն ամոթալի բնույթ է կրում: Վարչապետը մեզ   ռետինե կնիքի է վերածում»:
Երեկ` հունիսի 27-ին Իտալիայի մայրաքաղաքում մամուլի ասուլիսի  ընթացքում Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտնել էր, որ Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման համաձայնությունները ձեռք են բերվել: Նեթանյահուի խոսքով, այդ փաստաթղթերը անկյունաքար կդառնան տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման համար:
Վարչապետի հայտարարության համաձայն, Իսրայելը Թուրքիայի իշխանություններից երաշխիքներ է ստացել, որ իրենք բոլոր համապատասխան կառույցներից կպահանջեն օգնել վերադարձնելու իսրայելցի զինվորների եւ Իսրայելի քաղաքացիների մարմինները, որոնք   ահաբեկչական ՀԱՄԱՍ կազմակերպության կողմից պահվում են Գազայի հատվածում: Իսրայելի վարչապետն ընդգծել է, որ Անկարան չի վերահսկում ՀԱՄԱՍ-ը եւ իր մոտ չի պահում զոհված իսրայելցիների մարմինները: Նեթանյահուն հավաստիացրել է, որ Իսրայելի կառավարությունը կշարունակի ջանքերը զինվորների մարմինների վերադարձման ուղղությամբ:
Իսրայելի վարչապետը տեղեկացրել է, որ համաձայնագրին համապատասխան երաշխավորվում է Իսրայելի Պաշտպանության բանակի զինվորների եւ սպաների իրավական անվտանգությունը եւ անձեռնմխելիությունը երկրի սահմաններից դուրս: Նեթանյահուն վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիայի իշխանությունները  բավարար ջանքեր կգործադրեն ահաբեկչության դեմ պայքարում: Իսրայելի վարչապետն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում կայունացման գործընթացները տեղի են ունենում Կիպրոսի, Հունաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի մասնակցությամբ, հայտնում է Իններորդ ալիքը:

Три члена израильского кабинета по вопросам безопасности намерены голосовать против соглашения о нормализации отношений с Турцией. Голосование должно пройти завтра, в среду, 29 июня. Как сообщает Ynet, речь идет о министре просвещения Нафтали Беннете, министре юстиции Аелет Шакед и министре обороны Авигдоре Либермане.
Беннет заявил, что его не устраивает расплывчатые пункты соглашения, согласно которым власти Турции обязуются содействовать возвращению израильтян и тел погибших солдат, удерживаемых террористической организацией ХАМАС.
Лидер «Еврейского дома» также недоволен пунктом о выплате компенсаций семьям погибших граждан Турции во время  задержания «Мави Мармары». Это, по мнению Беннета, может стать прецедентом. Беннет при этом отметил, что нормализация отношений с Турцией отвечает национальным интересам Израиля.
Глава Минобороны намерен проголосовать против подписания соглашения о нормализации отношений с Турцией на предстоящем заседании узкого кабинета по вопросам безопасности.
На данный момент, по информации портала, расклад сил перед голосованием таков: против — Либерман, Беннет и Шакед, за — Нетаниягу, Кахлон и Галант. Издание полагает, что решение поддержит Штайниц. Точка зрения министров Каца и Эрдана пока неизвестна.
Ynet ранее приводил слова члена кабинета, пожелавшего остаться анонимным: «Этот процесс носит позорный характер. Премьер-министр превращает нас в резиновую печать».
Вчера, 27 июня, в ходе пресс-конференции в столице Италии, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаниягу объявил о том, что соглашения о нормализации отношений между Израилем и Турцией достигнуты. По словам Нетаниягу, эти документы станут краеугольным камнем для стабилизации ситуации в регионе.
По заявлению премьер-министра, Израиль получил гарантию властей Турции, что они потребуют от всех релевантных структур оказать помощь в возвращении тел израильских солдат и граждан Израиля, удерживаемых террористической организацией ХАМАС в секторе Газа. Премьер-министр Израиля подчеркнул, что Анкара не контролирует ХАМАС и не удерживает у себя тела погибших израильтян. Нетаниягу заверил, что правительство Израиля продолжит усилия по возвращению тел солдат.
Глава израильского кабинета министров информировал, что в соответствии с соглашением гарантируется юридическая безопасность и неприкосновенность солдатам и офицерам Армии обороны Израиля за пределами страны. Нетаниягу выразил уверенность, что власти Турции предпринимают достаточные усилия в борьбе с терроризмом. Премьер-министр Израиля подчеркнул, что процессы стабилизации ситуации в регионе проходят при участии Кипра, Греции, России, США и Турции, передает Девятый канал.