Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում հունիսի 24-ին  սելավի քաղաքին հասցրած վնասների չափն արդեն  հայտնի է՝ 605 միլիոն դրամ է անհրաժեշտ սելավի հետեւանքները վերացնելու համար: Այս մասին այսօր՝ հունին 28-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արթիկի քաղաքապետ Արսեն Աբրահամյանը: Նա նշեց, որ 605 միլիոն դրամից միայն 25 միլիոնն է տրամարդվելու տուժած բնակիչներին, մնացած գումարով կատարվելու են մաքրման եւ վերականգնման աշխատանքներ, նրա խոսքով՝ 41 ընտանիք է տուժել, որոնցից 12-ը խիստ. «605 միլիոնի վնաս է հասցվել, որից բնակչներին 25 միլիոն է հատկացվելու: Բոլոր տուժած տներին չենք կարող  փոխհատուցում տալ, առավել շատ տուժած տներն են փոխհատուցում ստանալու: Իսկ մյուսներն իրենց միջոցներով մաքրման աշխատանքներ են կատարելու, իսկ այն բնակիչները»:
Քաղաքապետը նշեց, որ քաղաքին հասցված վնասները վերացնելու աշխատանքներ արդեն համայնքային միջոցներով կատարվել են՝ մաքրվել են դպրոց, հիվանդանոց եւ  մանկապարտեզ տանող ճանապարհները, իսկ մնացած աշխատանքները սկսելու համար անհրաժեշտ է փոխհատուցում. «Արդեն կառավարության նիստում  կներկայացվի եւ կքննարկվի Արթիկին հասցված վնասների չափը, գումարն հատկացնելուց հետո արդեն հնարավոր կլինի կատարել  հետեւանքները վերացնելու աշխատանքերը»:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 24-ին վարարել էր Ղարանղու գետը, խոշոր գլաքարերի կուտակումներ էին առաջացել Մովրովի եւ Բմբուլենց սելավատարերում, ինչի հետեւանքով ջրալցվել էին Արթիկի փողոցները:
Ջրալցվել էր նաեւ Արթիկի թիվ 2 մանկապարտեզը, որտեղից փրկարարները դուրս էին բերել 70 երեխայի եւ 27 աշխատակցի, որոնց տեղափոխել էին անվտանգ տարածք, իսկ ջրալցված 13 շենք շինություններից՝ 60 բնակչի, որոնք տեղափոխվել էին հարազատների բնակարաններ:

Размер ущерба, нанесенного ливнями и наводнением городу Артик Ширакской области Армении, составляет 605 млн драмов. Об этом в беседе с корреспондентом  Новости Армении - NEWS.am сообщиул мэр города Артик Арсен Абрамян.
Он отметил, что из 605 млн драм только 25 млн будут выплачены в качестве компенсации пострадавшим жителям, остальная сумма будет потрачена  на  очистительные и восстановительные работы. По его словам, пострадала 41 семья, из них 12 семей пострадали очень сильно.
«Нанесен ущерб в размере 605 млн драм, из которых 25 млн будут выплачены пострадавшим жителям. Мы не сможем  выплатить компенсацию всем пострадавшим семьям, компенсацию получат только те, чьи дома сильно пострадали. А остальные  должны провести очистительные работы своими силами».
Мэр города отметил,  что работы силами городской общины проведен ряд очистительных работ: расчищены дороги, ведущие к детским учреждениям и больницам. А для остальных работ потребуются финансы, и вопрос выделения компенсации будет рассматриваться на ближайшем заседании правительства.
Напомним, что  24 июня  вышла из берегов река Гарангу, на  ливнеотводах Моврова и Бмбуленц  образовались крупные  скопления  каменных валунов, из-за чего  наводнились улицы Артика. Были подтоплены детский сад N2 и 13 строений. Спасатели эвакуировали 70 воспитанников детсада и 27 сотрудников, а также 60 городских жителей.