Ղարաբաղյան հակամարտությունը պարունակում է էսկալացիայի ներուժ: Այս մասին հայտնել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտգործնախարար Վալտեր Շտայնմայերը լրագրողների հետ զրույցում: Հիշեցնենք, որ հունիսի 29-ին սկսվում է Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի այցը Հարավային Կովկասի տարածաշրջան:
«ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության տարում մենք պատասխանատվություն ենք կրում՝ հրադադարի ամրապնդման, վստահության վերականգնման միջոցառումների ու բնակցությունները շուտափույթ սկսելու միջոցով այդ վտանգը հնարավորինս մարելու առումով»,- Բեռլինում լրագրողներին հայտնել է նախարարը տարածաշրջան իր այցի նախօրեին:
Նրա խոսքով նույնը վերաաբերում է նաեւ Վրաստանում տարածքային հակամարտություններին: «Թբիլիսիում Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստի բացումով մենք ԵԱՀԿ-ում պարլամենտարիզմի ամրապնդման մասին նշան ենք հաղորդում»,- նշել է նա:
Ենթադրվում է, որ այցի շրջանակում Շտայնմայերը մի շարք բանակցություններ կվարի Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Վրաստանի ներկայացուցիչների հետ, նաեւ հուլիսի մեկից Թբիլիսիում կբացի վեհաժողովի նիստը:

YEREVAN. – Karabakh conflict has potential for escalation, Foreign Minister of Germany, OSCE Chairperson-in-Office Frank-Walter Steinmeier said.
“In the year of the German presidency of the OSCE, we have a responsibility to extinguish the danger as much as possible through consolidation of truce, building confidence and by the imminent start of negotiations,” Steinmeier told reporters in Berlin before his visit to South Caucasus.
According to him, the same refers to the territorial conflicts in Georgia.
“By opening the session of the OSCE Parliamentary Assembly in Tbilisi, we signaled the strengthening of parliamentarism in the OSCE,” he added.
During the regional visit, Steinmeier is expected to hold talks with the representatives of Armenia, Azerbaijan and Georgia. He will also open the Assembly session in Tbilisi on July 1.